torek, 24.9.2024
Ljubljana, 24. septembra (STA) - DZ je danes s 50 glasovi za in enim proti sprejel nov zakon o letalstvu. Ta je namenjen zagotavljanju letalske varnosti oz. varnosti zračnega prometa. Vsebinsko je od dosedanjega zakona širši, saj ureja tudi vojaško in policijsko letalstvo.
V današnji razpravi v DZ je ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek povedala, da gre za velik, pomemben in obsežen zakon, s katerim so se ukvarjali ministri vsaj v štirih mandatih. Urejen je v skladu s predpisi EU in mednarodnimi standardi, priporočenimi praksami Mednarodne organizacije za civilno letalstvo ter z ugotovitvami inšpekcije in nadzorov, ki jih je poleg organizacije izvedla še Agencija EU za varnost v letalstvu.
"Zakon jasno razmejuje, kdaj veljajo predpisi EU in katere vsebine letalstva se urejajo nacionalno. Na področju civilnega letalstva ohranja strukturo trenutno veljavnega zakona in ga vsebinsko nadgrajuje, na novo pa celovito ureja področje vojaškega in policijskega letalstva," je strnila ministrica. Posodobljene in razširjene so tudi določbe glede Javne agencije za civilno letalstvo.
Tomaž Lah iz Svobode je spomnil, da veljavni zakon v več kot 20 letih ni doživel celovitejše vsebinske prenove. "Cilj novega je celovita reforma civilnega letalstva v Sloveniji," je dejal. Zakon podpirajo zato, ker se bo država z njim prilagodila hitrim spremembam v tej panogi, izboljšale pa se bodo tudi varnost, učinkovitost in konkurenčnost civilnega letalstva.
"Svetovno letalstvo je po obsegu in kompleksnosti doživelo precejšnje spremembe, skrajni čas je, da slovenska zakonodaja stopi v korak s tem razvojem," je povedal Predrag Baković iz SD. Zakon v ospredje postavlja varnost letalskega prometa, saj morebitni incidenti lahko vodijo v hude posledice, ter poudarja pomembnost varovanja pred nezakonitim vmešavanjem v letalski promet in sledi strogim varnostnim standardom, je povzel.
Zvonko Černač iz SDS je spomnil, da je odbor DZ zavrnil njihov predlog dopolnila, ki se nanaša na okoljevarstvene zahteve glede emisij zrakoplovov na območju letališč. A ministrica mu je odvrnila, da ta materija sodi v okoljske zakone in ne v ta zakon. Glede predloga dopolnila SDS, da se roki za podzakonske akte z dveh let skrajšajo na pol leta, pa je obljubila, da se bodo za njihovo izvedbo potrudili čim prej, a da so na agenciji za civilni nadzor v letalstvu ministrstvu povedali, da v pol leta to ne bo šlo.
Na dolgo urejevanje podzakonskih aktov je opozoril tudi Janez Žakelj iz NSi. Ob tem je izpostavil še vprašanje, povezano z obveznostjo plačevanja nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča. "Koalicija našega dopolnila na odboru ni sprejela, je pa vsebinsko na enak način zadostila pravilni definiciji gospodarske javne infrastrukture na letališču, za katero bo lokalna skupnost še naprej upravičena do plačila nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, ki je tudi vir za razvoj občin," je povedal.
DZ je danes potrdil še novelo zakona o zagotavljanju navigacijskih služb zračnega prometa. Zaradi sprejetja novega zakona o letalstvu so vanjo prenesli določbe, ki se nanašajo na zagotavljanje navigacijskih služb zračnega prometa. Po besedah državnega sekretarja na ministrstvu Andreja Rajha novela zagotavlja pravne podlage za izdajo predpisa vlade, ki ureja pristojbino za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih, in predpisa ministra, s katerim določi letališča, na katerih se izvajajo storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki