ponedeljek, 5.8.2024
Ljubljana, 05. avgusta (STA) - Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je danes na E-demokraciji objavilo predlog novele zakona o varstvu okolja. Bistvene spremembe se nanašajo na področja ravnanje z odpadki, spremljanje stanja okolja in javnost podatkov. Zainteresirani lahko pripombe pošljejo do 16. septembra.
Kot so navedli na ministrstvu, predlog na področju ravnanja z odpadki med drugim podrobneje predpisuje pogoje za opravljanje dejavnosti zbiranja, prevoza, trgovanja in posredništva z odpadki, pogoje za spremembo opravljanja teh dejavnosti ter pogoje za izbris iz evidenc zbiralcev odpadkov, prevoznikov odpadkov, trgovcev z odpadki ter posrednikov z odpadki.
Na tem področju predlog uvaja dodatno prepoved, in sicer da je prepovedano tudi kurjenje odpadkov. Predvidena je možnost določitve izjeme v zvezi z obveznostjo pridobitve okoljevarstvenega dovoljenja za primere odstranjevanja lastnih nenevarnih odpadkov na kraju nastanka ali za predelavo odpadkov.
Na področju spremljanje stanja okolja se predvideva celovita ureditev področja pridobivanja, obdelave in razširjanja podatkov in informacij o okolju, zlasti v luči digitalizacije, ter prenova instituta obratovalnega monitoringa zlasti v smeri prispevanja k večji verodostojnosti rezultatov obratovalnega monitoringa in zanesljivosti rezultatov. Predlog upošteva veljavno rešitev glede javnosti podatkov meritev.
Na tem področju je predviden poseg v razmerje med zavezancem za izvajanje monitoringa in njegovim izvajalcem, zlasti glede zagotavljanja neodvisnosti, samostojnosti in strokovnosti pri izvajanju monitoringa. V predlogu je tudi zahteva za poročanje javnosti o rezultatih monitoringa v realnem času.
V predlogu novele zakona so ohranjene in deloma izboljšane določbe veljavne novele, ki urejajo posredovanje podatkov in informacij o okolju javnosti. Glede stečaja povzročitelja obremenitve se ureditev dopolnjuje s posebnimi pravili, ki spreminjajo splošna pravila iz zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju.
Predlog sistemsko ureja sanacije okolja v primerih preprečevanja in sanacije okoljske škode, sanacije v preteklosti onesnaženega okolja, sanacije okolja, onesnaženega zaradi razpršenih virov onesnaževanja, in sanacije okolja zaradi okoljske nesreče. Predvidena je vzpostavitev evidence v preteklosti potencialno onesnaženih območij, ki bo vzpostavljena na podlagi dostopnih podatkov o pretekli dejavnosti in onesnaženosti tal ali voda na teh območjih.
Predlog med drugim ureja izvedbo predhodne raziskave, ki je podlaga za ugotavljanje dejanske onesnaženosti v preteklosti onesnaženega območja, za zavezanca za izvedbo sanacije je predvidena obveznost priprave poročila o končani izvedbi sanacije in na tej osnovi pridobitev odločbe o zaključku sanacije. Predvidena je zemljiško-knjižna zaznamba onesnaženega območja, ki ga je treba sanirati, ter izbris po zaključku sanacije.
Na področju odgovornosti za preprečevanje in sanacijo okoljske škode je predvidena sprememba veljavne ureditve glede zavarovanja odgovornosti za nastanek okoljske škode in obveznosti povzročiteljev. Predvidena je tudi možnost prepovedi odtujitve nepremičnine v primeru povzročitve okoljske škode.
Predvideva se vzpostavitev sistema za spodbujanje, podeljevanje, potrjevanje, preverjanje in spremljanje okoljskih trditev za izdelke, storitve in organizacije. Namen je spodbujanje proizvodnje proizvodov, opravljanja storitev in delovanja organizacij, ki imajo v primerjavi z drugimi istovrstnimi proizvodi manjše negativne vplive na okolje v celotnem življenjskem krogu in s tem prispevajo k visoki stopnji varstva okolja.
Predvidena je še izboljšava veljavnih določb o standardih kakovosti okolja, celoviti presoji vplivov na okolje, presoji vplivov na okolje in izdaji okoljevarstvenih dovoljenj. Nekoliko je spremenjena ureditev gospodarskih javnih služb varstva okolja.
Po predlogu se bodo iz tega zakona izključile podnebne vsebine ter gospodarske javne službe s področja voda. To bo po novem urejeno v samostojnih zakonih.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki