Portal TFL

STA novice / Nekdanji vodilni bodo v stečajno maso Pomurke nakazali le 100.000 evrov

torek, 30.7.2024

Ljubljana/Murska Sobota, 30. julija (STA) - Prek 200 nekdanjih zaposlenih v živilski družbi Pomurka, ki je šlo 2009 v stečaj, bo ostalo brez pomembnega dela neizplačanih plač. Nekdanji vodilni bodo skladno s sodno poravnavo v stečajno maso Pomurke, ki je bila v lasti novogoriškega Mipa, namesto zahtevanih 2,9 milijona evrov nakazali le 100.000 evrov, piše portal Necenzurirano.

Alenka Gril, stečajna upraviteljica Pomurke, je leta 2013 proti vodilnim v Mipu vložila odškodninsko tožbo, s katero je od Vojteha Volka, Marka Volka in Martina Kovača zahtevala plačilo 2,9 milijona evrov. Toliko naj bi namreč znašala škoda, ki so jo s prevzemom Pomurke in finančnim izčrpavanjem podjetja povzročili upnikom.

V obdobju med 2006 do 2008 je bilo po ugotovitvah Gril opravljenih več domnevno nezakonitih poslov, med drugim prodaja nepremičnin Pomurke znotraj kompleksa in prodaja blagovnih znamk, pri čemer so bile prve prodane za okoli šest milijonov evrov, druge za 1,2 milijona evrov. Toda posli so bili izvedeni le na papirju, v resnici družba tega denarja ni dobila. Ob vsem tem naj bi bila Pomurka že takrat insolventna, navaja portal.

Vojteh Volk, ki je bil predsednik upravnega odbora, Marko Volk, ki je bil član uprave in Martin Kovač, ki je bil predsednik uprave Pomurke, so vse očitke zanikali.

Okrožno sodišče v Ljubljani je sicer odločilo v prid Pomurke. Razsodilo je, da je trojica dolžna plačati skoraj pol milijona evrov. Višje sodišče je sodbo razveljavilo in jo vrnilo na prvo stopnjo. Toda v ponovljenem sojenju se je družina Volk želela poravnati, Gril pa jim je prišla naproti. Skladno s poravnavo bodo morali v stečajno maso Pomurke nakazati le 100.000 evrov. Za upnike podjetja, ki so prijavili več deset milijonov evrov terjatev - med njimi je tudi 236 nekdanjih zaposlenih -, bo tako po plačilu odvetniških stroškov ostalo zelo malo sredstev, poroča Necenzurirano.

Poravnavo je po njihovih navedbah že potrdilo sodišče. Če se v naslednjih dneh na sklep ne bo pritožil nihče od upnikov Pomurke, bo postala pravnomočna.

Kot so še navedli na portalu, je imel Mip leta 2004, pred prevzemom s strani družine Volk, za okoli 15 milijonov evrov dolgov. Tri leta pozneje, tudi zaradi nakupa Pomurke, pa so družbe v skupini bankam in lizinškim hišam dolgovale skoraj sto milijonov evrov.

Celotno razsežnost dogajanja je razkril šele stečaj, zaradi katerega je na Zavodu RS za zaposlovanje končalo 660 nekdanjih delavcev Mipa in Pomurke. Upnikom Mipa so priznali za 80 milijonov evrov, upnikom Pomurke pa za 82 milijonov evrov terjatev. Po desetih letih in prodaji večine premoženja je zanje ostalo le nekaj milijonov evrov. Večina tega je šla za poplačilo bank, dobavitelji so ostali praznih rok.

Lastniki Mipa so se zaradi slabega vodenja in domnevnega izčrpavanja znašli tudi na zatožni klopi. Z neresničnimi podatki o poslovanju in izmišljenimi zavarovanji naj bi zavedli banke, s čimer so za Mip pridobili šest milijonov evrov posojila, ki ga ta nikoli ni vrnil. V začetku leta 2017 je Okrožno sodišče v Ljubljani Vojtehu Volku prisodilo šest let, Marku Volku in Martinu Kovaču pa po dve leti in pol zaporne kazni. A je pozneje višje sodišče v Ljubljani Vojtehu Volku omililo kazen, Marka Volka in Martina Kovača pa oprostilo očitkov, so še spomnili na Necenzurirano.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window