Portal TFL

STA novice / Evropski parlament na ustanovnem zasedanju o imenovanju von der Leyen (ozadje)

nedelja, 14.7.2024

Ljubljana, 14. julija (STA) - V Strasbourgu se bo v torek začelo ustanovno zasedanje Evropskega parlamenta. Evroposlanci bodo najprej izvolili vodstvo parlamenta, v četrtek pa glasovali o imenovanju Ursule von der Leyen za nov mandat na čelu Evropske komisije. Medtem ko izvolitev Roberte Metsola za predsednico parlamenta ni vprašljiva, pa podpora von der Leynovi ni gotova.

O vnovičnem imenovanju von der Leyen za predsednico Evropske komisije bo Evropski parlament na tajnem glasovanju odločal v četrtek ob 13. uri. Pred tem bo von der Leyen predstavila svoje načrte in vizijo za prihodnje petletno obdobje.

Nemška političarka iz vrst desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), ki so jo za nov petletni mandat na čelu komisije na junijskem vrhu predlagali voditelji držav članic EU, za imenovanje v 720-članskem Evropskem parlamentu potrebuje 361 glasov.

Čeprav bodo imele skupine EPP, socialistov in demokratov (S&D) ter liberalcev (Renew), ki trenutno sestavljajo neformalno koalicijo na ravni EU, v Evropskem parlamentu 401 poslanca, pa ni pričakovati, da bi jo podprli čisto vsi člani teh treh skupin.

Von der Leyen tako skuša pridobiti podporo članov drugih skupin, pri čemer bi jo lahko podprl del poslancev Zelenih, ki bodo imeli v novem sklicu 53 poslancev, izključena pa ni niti podpora iz vrst skupine Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), ki bo imela 78 poslancev.

V času predvolilne kampanje von der Leyen sodelovanja z ECR ni povsem zavračala, vendar pa S&D, Renew in Zeleni podporo pogojujejo s tem, da s skrajno desnico, vključno z ECR, ne sme sodelovali.

Ali si bo von der Leyen zagotovila podporo, predvidoma ne bo znano do samega glasovanja, saj naj bi pogovori potekali tudi še v prihodnjem tednu.

Tudi to, kako bodo glasovali slovenski evropski poslanci, še ni povsem jasno. Podporo von der Leynovi je na petkovem brifingu za novinarje, ki so se ga od devetih evropskih poslancev udeležili trije, napovedal Matej Tonin (EPP/NSi), da je ne bosta podprla, pa sta bila jasna Matjaž Nemec (S&D/SD) in Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna).

Iz SDS, ki von der Leyen že na marčnem kongresu ni podprla za vodilno kandidatko EPP na evropskih volitvah, na vprašanje STA o podpori štirih evropskih poslancev te stranke še niso odgovorili.

Evropska poslanca iz vrst Svobode (Renew) bosta odločitev o podpori sprejela prihodnji teden po temeljiti analizi odgovorov in dodatnih pojasnilih, je za STA pojasnila Irena Joveva, ki ob kritikah poudarja, da podpora ni samoumevna.

Če bo von der Leyen, ki je bila pred petimi leti za predsednico komisije v Evropskem parlamentu potrjena s tesno večino devetih glasov, uspešna, bo lahko začela oblikovati svojo prihodnjo komisarsko ekipo. To naj bi predvidoma predstavila septembra. Če ji bo v četrtek spodletelo, pa bo moral Evropski svet v mesecu dni Evropskemu parlamentu predlagati drugega kandidata oziroma kandidatko, kar bo precej odložilo oblikovanje prihodnje Evropske komisije.

Ustanovna seja desetega sklica Evropskega parlamenta se bo sicer začela v torek dopoldne, ko bodo evropski poslanci najprej izvolili novega predsednika oziroma predsednico in 14 podpredsednikov.

Položaj predsednice Evropskega parlamenta v prvi polovici petletnega mandata se znova obeta dosedanji predsednici, malteški političarki iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP) Roberti Metsola. Ta med političnimi skupinami uživa visoko podporo, zato pri glasovanju ni pričakovati presenečenj, v parlamentarnih krogih pa je slišati celo napovedi, da bi lahko bila potrjena z aklamacijo.

Volitve predsednika oziroma predsednice Evropskega parlamenta sicer potekajo s tajnim glasovanjem, za izvolitev pa je potrebna absolutna večina veljavnih oddanih glasov. Metsola je zaenkrat edina kandidatka, rok za vložitev kandidatur pa se izteče v ponedeljek zvečer.

V sredo je v Evropskem parlamentu predvidena razprava o sklepih junijskega vrha EU s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom. Na dnevnem redu je tudi predstavitev stališč vodij političnih skupin glede nadaljnje podpore Ukrajini pri soočanju z rusko agresijo. Evropski parlament bo sprejel tudi resolucijo, v kateri naj bi ob začetku novega mandata po pričakovanjih potrdil odločno podporo Ukrajini.

V 720-članskem Evropskem parlamentu bo v novem mandatu osem političnih skupin. Tri doslej največje evropske politične skupine - EPP, S&D in Renew - so sicer ohranile večino, okrepila pa se je desnica. Za EPP s 188 in S&D s 136 poslanci bodo tako tretja največja politična skupina novoustanovljeni Domoljubi za Evropo, ki bodo imeli 84 poslancev.

Sledijo Evropski konservativci in reformisti (ECR) z 78 poslanci, liberalci (Renew) s 77, Zeleni s 53, Levica s 46 ter Evropa suverenih narodov (ESN) s 25 poslanci.

Slovenija bo imela v novem sklicu devet evropskih poslancev. Na junijskih evropskih volitvah so bili z liste SDS izvoljeni Romana Tomc, Milan Zver, Branko Grims in Zala Tomašič, z liste Gibanja Svoboda Irena Joveva in Marjan Šarec, z liste Vesne Vladimir Prebilič, z liste SD Matjaž Nemec in z liste NSi Matej Tonin. Vsi so bili izvoljeni s preferenčnimi glasovi.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window