Portal TFL

STA novice / Z julijem olajšan prenos podatkov med EU in Japonsko

nedelja, 9.6.2024

Ljubljana, 09. junija (STA) - S 1. julijem bo začel veljati protokol o dopolnitvi sporazuma o gospodarskem partnerstvu med EU in Japonsko z določbami glede prenosa podatkov. Po novem pretoka podatkov med tema velikima gospodarstvoma in pomembnima gospodarskima partnerjema ne bodo več ovirali ukrepi za lokalizacijo podatkov, kar bo podjetjem prihranilo dodatne stroške.

Protokol, kot so sporočili z ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, na eni strani tako zagotavlja, da pretoka osebnih in neosebnih podatkov med EU in Japonsko ne bodo ovirali neupravičeni ukrepi za lokalizacijo podatkov, po drugi strani pa ohranja avtonomijo obeh pogodbenic sporazuma na področju varstva podatkov in zasebnosti.

Za podjetja to po pojasnilih ministrstva pomeni, da bodo na podlagi dogovorjenih pravil lahko učinkovito upravljala podatke brez zapletenih administrativnih zahtev, kot je na primer lokalna fizična hramba podatkov.

Podjetja se bodo tako izognila dodatnim stroškom, saj jim ne bo treba vzpostavljati in vzdrževati prostorov za shranjevanje podatkov na več mestih in torej podvajati podatkov, ki jih uporabljajo, kar bi negativno vplivalo na njihovo konkurenčnost in ogrozilo varnost teh podatkov. Poleg tega bo protokol po prepričanju ministrstva omogočil tudi predvidljiv pravni okvir.

Na ministrstvu protokol vidijo kot zelo pomemben dosežek, saj sta EU in Japonska med največjimi digitalnimi gospodarstvi na svetu, upravljanje podatkov in njihov čezmejni pretok pa sta bistvenega pomena za razvoj digitalizacije ter svetovnega gospodarstva. Podatki so namreč življenjskega pomena za številna podjetja in tudi bistvena sestavina poslovnih modelov in dobavnih verig v mnogih gospodarskih panogah.

Pogajanja med EU in Japonsko o vključitvi določb o čezmejnem prenosu podatkov v obstoječi sporazum o gospodarskem partnerstvu, ki je v veljavi od februarja 2019 in vsebuje določila o prosti trgovini in strateškem partnerstvu, so se sicer zaključila oktobra 2023. Po zaključku notranjih postopkov obeh pogodbenic bo protokol tako začel veljati 1. julija.

Gospodarsko sodelovanje s Slovenijo je v zadnjih letih okrepila tudi Slovenija, predvsem na naložbenem področju in pri razvojnih aktivnostih. Proizvodni kompleks v Kočevju je npr. vzpostavila družba Yaskawa, japonski Kansai Paint je prevzel proizvajalca barv in lakov Helios, z Japonsko je povezana tudi naložba podjetja Lonstroff v Logatcu.

Obseg naložb v Sloveniji, pri katerih je izvorni vlagatelj z Japonske, je po zadnjih podatkih Banke Slovenije ob koncu 2022 dosegal skoraj 421 milijonov evrov. Narašča tudi blagovna menjava, katere obseg je lani dosegel 312 milijonov evrov.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window