torek, 4.6.2024
Ljubljana, 04. junija (STA) - Vlada je danes na seji vladnega odbora za gospodarstvo v veljavni načrt razvojnih programov uvrstila sofinanciranje sodelovanja Statističnega urada RS (Surs) v projektu več evropskih držav na področju umetne inteligence in strojnega učenja v statistiki. Celoten projekt je vreden 4,2 milijona evrov, slovenski del 158.000 evrov.
Kot je sporočil vladni urad za komuniciranje, je projekt namenjen izpopolnitvi procesov z umetno inteligenco ali strojnim učenjem v uradni statistiki na način, ki bo zagotavljal prilagojenost procesov časovnim in kakovostnim zahtevam uporabnikov.
Cilj je vzpostaviti enotno vhodno točko in ogrodje za vse zaposlene v evropskem statističnem sistemu, prek katerih je mogoče dostopati do skupnega okolja za uporabo in nameščanje rešitev na področju umetne inteligence in strojnega učenja, pridobivati znanje in pomoč pri uporabi teh orodij v splošnem in v skladu z zahtevanimi metodološkimi in implementacijskimi ogrodji, dobiti smernice o umestitvi takšnih procesov v lastne statistične procese in razvijati nove rešitve pri ustvarjanju uradnih statistik.
V projekt je vključenih 14 članic EU, Švica in Norveška, ki sodelujejo v 13 delovnih skupinah. Šest od teh je podpornih in bodo implementirane za splošne procese, kot so upravljanje in koordinacija projekta, komunikacija z javnostjo, upravljanje s tehnično infrastrukturo, zbiranje in upravljanje z novimi in že obstoječimi rešitvami umetne inteligence in strojnega učenja, preverjanje in razvoj standardov, metodologij in implementacij ter zbiranje znanja in snovi za učenje. Sedem delovnih skupin je namenjenih raziskovanju dejanskim primerom uporabe. Surs bo s štirimi sodelavci vključen v tri podporne in tri delovne skupine.
Celotna vrednost projekta je ocenjena na 4,19 milijona evrov, od tega bo 3,98 milijona evrov evropskih sredstev. Ocenjena vrednost projekta za Surs je 158.000 evrov, najvišja evropska udeležba pri projektu bo 150.000 evrov. Poleg stroškov dela je Surs pri izvedbi projekta predvidel še stroške udeležb na sestankih in konferencah. S slovensko udeležbo bodo poravnali razliko v deležu sofinanciranja, ki znaša pet odstotkov.
Vlada je poleg tega danes izhodiščno vrednost projekta informacijskega sistema za izvajanje skupne kmetijske politike v obdobju 2021-2024, ki je prav tako vključen v veljavni načrt razvojnih programov, povišala za 23,5 odstotka na okoli 18,7 milijona evrov. Sredstva bodo namenjena razvoju modulov, ki bodo omogočili izvajanje nove skupne kmetijske politike in črpanje sredstev iz EU-skladov v višini okoli 390 milijonov evrov.
V okviru projekta so načrtovana finančna sredstva za izgradnjo informacijskih sistemov za podporo izvajanju nove skupne kmetijske politike v skladu s strateškim načrtom skupne kmetijske politike in smernicami EU. V letu 2024 se izvaja izgradnja in nadgradnja informacijskih sistemov za podporo izvajanja intervencij v okviru nove skupne kmetijske politike.
Obseg predvidenih intervencij se je v novi skupni kmetijski politiki v primerjavi z obstoječo povečal najmanj za dvakratnik, prav tako pa so bile sprejete dodatne zahteve, ki jih drugače kot z informacijsko podprtimi sistemi ni mogoče izvajati, pojasnjuje kmetijsko ministrstvo.
Glavni cilji projekta so informacijska podpora procesov na Agenciji RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, zmanjšanje administrativnih ovir in učinkovitejše poslovanje s strankami, dokazovanje realnega stanja na terenu s pomočjo satelitskih posnetkov in sodobne tehnologije in s tem zmanjšanje števila pozivov strankam na dopolnitev vlog, pospešitev obravnave vlog za zahtevke integriranega administrativnega in kontrolnega sistema (IAKS) ter programa razvoja podeželja, neposredno vključevanje strank v proces vnosa in obravnav vlog in zahtevkov ter elektronsko in brezpapirno poslovanje in uvajanje novih tehnologij in procesov v skladu s priporočili in smernicami EU pri izvajanju skupne kmetijske politike.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki