sreda, 29.5.2024
Ljubljana, 29. maja (STA) - Kriminalisti so zaradi suma oškodovanja gospodarske družbe opravili več kot 20 hišnih preiskav, med drugim na sedežih Telekoma Slovenija in Nova24TV. Predmet preiskav naj bi bilo nesorazmerno visoko nadomestilo za distribucijo programov, ki ga je Telekom plačeval Nova24TV, protipravna premoženjska korist naj bi presegla tri milijone evrov.
Na policiji so potrdili, da je 90 kriminalistov Policijske uprave Ljubljana (PU) in Nacionalnega preiskovalnega urada na podlagi sodne odredbe okrožnega sodišča v Ljubljani danes izvajalo preko 20 hišnih in osebnih preiskav ter zasege listinske dokumentacije zaradi utemeljenih sumov storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.
Kriminalisti so preiskave opravljali na območjih PU Ljubljana, Celje, Kranj, Novo mesto, Nova Gorica in Koper, je na popoldanski tiskovni konferenci pojasnil vodja oddelka za gospodarsko kriminaliteto Mitja Bartolme. Kaznivega dejanja je osumljenih osem fizičnih oseb, starih med 40 in 55 let, vsi so slovenski državljani, z dejanjem pa je bila oškodovana ena pravna oseba, je navedel.
Preiskava po navedbah policije poteka od leta 2023, aktivno pa jo usmerja Specializirano državno tožilstvo. V njej je bilo ugotovljeno, da so osumljenci, ki so imeli različne vloge v oškodovani gospodarski družbi z območja Ljubljane, in zastopnik pravne osebe, ki je pridobila protipravno premoženjsko korist, med letoma 2020 in 2021 izvršili kaznivo dejanje tako, da so sklenili škodljivo pogodbo v vrednosti preko šest milijonov evrov. Skupna protipravna premoženjska korist pa je bila ugotovljena v višini preko tri milijone evrov.
Policija je na novinarski konferenci tudi zavrnila pavšalne očitke o vplivu politike na preiskave. Nihče ne vpliva na delo policije in ne določa, katero zadevo naj obravnava ali ne, je poudaril direktor uprave kriminalistične policije Damjan Petrič.
Po poročanju portala Necenzurirano policija preiskuje posle iz obdobja zadnje Janševe vlade, ko sta Telekom Slovenije vodila Tomaž Seljak in pozneje Cvetko Sršen, nekdanji kandidat SDS za župana Krškega, ki je bil za predsednika uprave Telekoma Slovenije imenovan marca 2021.
Telekom je po poročanju portala takrat Nova24TV začel plačevati nesorazmerno visoko nadomestilo za distribucijo programov glede na kriterij gledanosti. V letu in pol naj bi podjetju iz Telekoma nakazali skoraj 1,5 milijona evrov. Tudi po Sršenovem odhodu prvi program Nova24TV ostaja na 8. mestu v Telekomovi programski shemi, navaja portal.
V Telekomu Slovenije so za STA dopoldne povedali, da so se zjutraj na sedežu družbe oglasili predstavniki PU Ljubljana. "Pri tem Telekom Slovenije ni predmet postopka, s preiskovalci pa sodelujemo in jim bomo dali na voljo želeno dokumentacijo," so dejali.
Direktor televizije Nova24TV Boris Tomašič pa je sporočil, da preiskava poteka na podlagi prijave preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja strank. Odvetnik Nove24TV Janez Stušek je v izjavi za medije poudaril, da ne pravna oseba, ne Nova24TV, ne nihče iz Nove24TV ni med osumljenimi. "Hišna preiskava je bila opravljena pri tretjih osebah, ki bi lahko morebiti imele ali pa imele v posesti relevantne informacije zoper osumljene," je dodal Stušek.
Že tekom dneva so se na policijo zgrnili očitki, da gre za politično motivirano preiskavo pred evropskimi volitvami. Da preiskave potekajo deset dni pred evropskimi volitvami, po Tomašičevem mnenju ni naključje. To je v svojem odzivu na X izpostavil tudi predsednik SDS Janez Janša.
To je Janša ponovil tudi v soočenju s predsednikom vlade Robertom Golobom na N1 in preiskave označil za "škandal brez primere". Golob je poudaril, da spoštuje neodvisno delo preiskovalnih organov in verjame, da se je policija preiskav lotila v skladu z zakonodajo. Mediji, ki jih ustanovijo politične stranke, pa so po njegovem mnenju namenjeni propagiranju strankarskih idej. Janša mu je očital, da so preiskave na Nova24TV poskus zastraševanja in utišanja medija, ki ni po volji vladi, Golob pa mu je odvrnil, da preiskave niso povezane z medijsko svobodo, pač pa z načinom financiranja.
Evropski poslanec SDS Milan Zver pa je na X zapisal, da ima Slovenija dolgo zgodovino takšnih zlorab policije in pravosodnih organov. Na Evropsko komisijo je naslovil vprašanje, ali je takšen poskus zlorabe policije v politične namene in omejevanja svobode medijev v skladu z zavezami o spoštovanju vladavine prava in svobode ter neodvisnosti medijev.
Preiskave je obsodilo tudi Združenje novinarjev in publicistov (ZNP), saj menijo, da so se zgodile na podlagi prijave parlamentarne preiskovalne komisije, ki je bila po njihovem mnenju "ustanovljena za obračunavanje z največjo opozicijsko stranko SDS in mediji, ki so tej stranki blizu". Tudi v ZNP so policiji očitali politizacijo.
Tudi te očitke so na policiji zavrnili. V odzivu za STA so na policiji poudarili tudi, da spoštujejo novinarsko avtonomijo. "Zavedamo se namreč, kako pomembno vlogo v družbi imajo novinarji, ki jim ustava ter zakonski in drugi predpisi zagotavljajo nemoteno opravljanje svojega dela," so zapisali.
Očitke, da gre za politično motivirano preiskavo, sta danes zavrnili tudi predsednica preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja strank, Tamara Vonta in nekdanja predsednica komisije Mojca Šetinc Pašek. Za nekatere medije je povedala, da gre po njenem vedenju pri preiskavi za sume iz vmesnega poročila preiskovalne komisije glede Nova24TV, predvsem sume zlorab in kršenja zakonov v primeru financiranja iz Madžarske, pa tudi glede škodljivih pogodb Telekoma.
Omenjena preiskovalna komisija je v vmesnem poročilu, ki ga je DZ sprejel konec novembra lani, med drugim ugotovila, da nekatera podjetja, med njimi NovaTV24.si in Nova hiša, slednja izdaja omenjeno televizijo, delujejo kot obvodni računi stranke SDS in da gre torej za politični in poslovno-finančni projekt te stranke. Ob predstavitvi vmesnega poročila je komisija napovedala, da bo ugotovljene sume kaznivih dejanj naznanila pristojnim organom.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki