Portal TFL

STA novice / Slovenija začela postopke za priznanje Palestine (zbirno)

četrtek, 9.5.2024

Ljubljana, 09. maja (STA) - Vlada je danes sprožila postopke za priznanje Palestine, ki po besedah premierja Roberta Goloba predstavlja vzvod pritiska za končanje spopadov v Gazi. Opozicija nasprotno meni, da priznanje ne bo prispevalo k umiritvi razmer na Bližnjem vzhodu. Skrajni rok, ko naj bi vlada odločitev posredovala državnemu zboru, je 13. junij.

Vlada je na današnji dopoldanski seji sprožila postopke za priznanje Palestine kot samostojne, neodvisne in suverene države. Kot je dejal premier Golob, priznanje predstavlja vzvod pritiska za končanje spopadov v Gazi, kjer Palestinci že več kot sedem mesecev trpijo zaradi izraelske ofenzive, ki jo je sprožil napad palestinskega islamističnega gibanja Hamas na Izrael 7. oktobra lani.

Začetek postopkov za priznanje je prvi, pomemben in nepovraten korak na poti do suverene Palestine, je po seji povedala zunanja ministrica Tanja Fajon. Poudarila je, da cilj Slovenije ni zgolj priznanje kot simbolično dejanje, temveč zagotovitev trajnega premierja, izpustitve talcev, ki jih je Hamas zajel med napadom 7. oktobra, varnosti Izraela in mirnega sobivanja med Izraelci in Palestinci.

Ministrica je izpostavila, da pri tem ne gre za priznanje "teroristične organizacije Hamas", ampak za "opolnomočenje prenovljene palestinske oblasti" na Zahodnem bregu, ki naj bi iz Ramale prevzela nadzor tudi nad Gazo. Pojasnila je še, da je vlada odločitev o začetku postopkov sprejela na podlagi meja med Izraelom in Palestino iz leta 1967, kar pomeni, da bi Palestina obsegala območja Gaze, Zahodnega brega in vzhodnega Jeruzalema, ki pa so trenutno vsa pod izraelsko okupacijo.

Golob je zagotovil, da je koalicija glede priznanja enotna. Odločitev vlade so še posebej pozdravili v Levici, kjer so poudarili, da so si prizadevali za priznanje Palestine zadnjih deset let.

Po Golobovih besedah sklep vlade vsebuje pričakovanja do vseh vpletenih v konfliktu. Ta naj bi bila zlasti napredek v pogajanjih za prekinitev spopadov in izpustitev talcev ter napredek pri reformi palestinskih oblasti. Če bo napredek hitrejši, bo Slovenija po besedah premierja postopke tudi hitreje zaključila.

Siceršnji rok za zaključek postopkov o priznanju je 13. junij. Do takrat naj bi vlada odločitev o priznanju posredovala v parlament.

Tako premier kot ministrica sta izrazila upanje, da bodo Sloveniji po poti priznanja sledile druge, enako misleče države. Poleg Slovenije so namreč ob robu marčevskega vrha EU v Bruslju skupno izjavo o pripravljenosti za to sprejele še Španija, Irska in Malta. V izjavi je sicer četverica poudarila, da bo do priznanja prišlo, ko bo to lahko učinkovito in bodo okoliščine primerne.

Slovenija se je danes odločila da s postopki prične, kar je Golob označil za inovativen pristop z namenom doseganja ciljev, za katere si država prizadeva tudi v okviru Združenih narodov, zlasti kot nestalna članica Varnostnega sveta. Pojasnil je, da je Slovenija pri svoji odločitvi iskala ravnotežje med interesi Zahoda, arabskega sveta in vseh ostalih članic ZN.

Današnje odločitve vlade opozicija medtem pričakovano ni pozdravila. Po oceni predsednika SDS Janeza Janše sprožitev postopkov za priznanje ne bo prispevala k umiritvi razmer na Bližnjem vzhodu, prej obratno. Podobno misel je izrazil tudi predsednik NSi Matej Tonin, ki meni, da si bo Slovenija s tem le pilatovsko umila roke.

Po besedah Janše je vlada za začetek postopkov za priznanje izbrala neprimeren čas, priznanje entitete, kjer ima delno oblast Hamas, pa, kot je dejal, izgleda tudi kot nagrada za napad na Izrael 7. oktobra. Tonin meni, bi bilo bolje naprej doseči mir, nato izvesti nove volitve med palestinskimi oblastmi, šele potem pa bi prišlo na vrsto priznanje države.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window