torek, 7.5.2024
Bruselj, 07. maja (STA) - Države članice EU so danes dokončno potrdile vzpostavitev novega finančnega instrumenta, namenjenega podpori državam Zahodnega Balkana. Vreden je šest milijard evrov, od tega so štiri milijarde posojil in dve milijardi nepovratnih sredstev. Da bi prejele podporo, morajo zahodnobalkanske države pripraviti načrt reform in upoštevati določene pogoje.
Svet EU je danes dokončno potrdil uredbo, s katero bo unija vzpostavila nov finančni instrument pod imenom Instrument za reforme in rast Zahodnega Balkana. Instrument je del obsežnejšega načrta za gospodarsko rast Zahodnega Balkana.
Kot so navedli na Svetu, je glavni cilj šest milijard evrov vrednega instrumenta podpreti zahodnobalkanske države pri njihovem približevanju evropskim vrednotam, zakonodaji, pravilom, standardom in politikam ter postopnem vključevanju v enotni trg EU. Tako jih želi unija podpreti na njihovi poti v unijo.
Podprli bodo izvajanje socialno-ekonomskih reform, pa tudi reform, povezanih z vladavino prava in temeljnimi pravicami.
Da bi prejele finančno podporo, bodo morali Albanija, BiH, Črna gora, Kosovo, Severna Makedonija in Srbija pripraviti reformne načrte za obdobje 2024-2027. V njih bodo opredelili reforme, ki jih nameravajo sprejeti, da bi dosegli cilje, določene v instrumentu. Ukrepi bodo morali poleg tega prispevati k usklajenosti z evropsko skupno zunanjo in varnostno politiko. Načrte bodo potrjevale države članice unije.
Polovico sredstev bo EU regiji namenila prek obstoječega Naložbenega okvirja za Zahodni Balkan v obliki nepovratnih sredstev in posojil za naložbe, potrebne za izvajanje reformnih načrtov. Drugo polovico finančnih sredstev pa bodo zagotovili v obliki posojil kot neposredno podporo državnim proračunom za spodbujanje gospodarske rasti.
Izplačila bodo države prejele dvakrat letno, pri čemer pa bodo morale izpolniti korake, opredeljene v svojih načrtih. Izpolnjevati bodo morale tudi določene splošne pogoje, med temi je spoštovanje demokratičnih mehanizmov, kot so večstrankarski parlamentarni sistem, svobodne in pravične volitve, pluralnost medijev, neodvisno sodstvo in vladavina prava. Zagotavljati bodo morale tudi spoštovanje človekovih pravic.
Srbija in Kosovo bosta morala poleg tega konstruktivno sodelovati v dialogu o normalizaciji odnosov pod pokroviteljstvom Bruslja.
Če teh pogojev države ne bodo izpolnjevale, bo lahko EU zadržala izplačilo sredstev.
Uredba, ki vzpostavlja finančni instrument, bo zdaj podpisana in objavljena v uradnem listu EU, veljati pa bo začela dan po objavi.
Na Evropski komisiji so po potrditvi na Svetu EU pojasnili, da od zahodnobalkanskih držav pričakujejo, da jim bodo po uveljavitvi zakonodaje poslale reformne načrte. Te bodo nato ocenili in potrdili, prva izplačila pa je pričakovati še pred poletjem, je povedala tiskovna predstavnica komisije Ana Pisonero.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki