Portal TFL

STA novice / Ministrstvo v javno razpravo poslalo nov predlog zakona o kakovosti v zdravstvu

petek, 26.4.2024

Ljubljana, 26. aprila (STA) - Ministrstvo za zdravje je v javno razpravo poslalo nov predlog zakona o kakovosti v zdravstvu. Predlog med drugim predvideva, da izvajalci zdravstvene dejavnosti oblikujejo sistem varnosti pacientov in ga vključijo v vse organizacijske enote, zdravstvene dejavnosti in storitve. Predvideva tudi ustanovitev Javne agencije RS za kakovost v zdravstvu.

Agencija bo po predlogu med drugim vzpostavljala sistem kakovosti v zdravstvu na podlagi mednarodno priznanih zdravstvenih standardov in določala pogoje upravljanja kakovosti za izvajalce zdravstvene dejavnosti. Vodila bo javno dostopno evidenco certificiranih in akreditiranih izvajalcev zdravstvene dejavnosti, kliničnih smernic, kazalnikov kakovosti in škodljivih dogodkov ter vzpostavila in spremljala sistem merjenja ogljičnega odtisa v zdravstvu.

Agencija naj bi v sodelovanju z izvajalci zdravstvene dejavnosti in drugimi deležniki opravlja nadzor kakovosti, inšpekcijski nadzor pa izvajata agencija in zdravstveni inšpektorat.

Organa agencije bosta svet agencije in direktor. Svet agencije naj bi imel sedem članov, tri naj bi predlagalo ministrstvo, po enega pa Zdravniška zbornica Slovenije, Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in nevladne organizacije s področja varstva pacientovih pravic na podlagi javnega razpisa. Direktorja in člane sveta naj bi imenovala vlada za mandatno dobo pet let.

Po predlogu bo zakon veljal za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, ki bodo morali vzpostaviti upravljanje celovite kakovosti na podlagi načel kakovosti in izvajati aktivnosti nenehnega izboljševanja kakovosti, vključno z varnostjo zdravstvene obravnave ter zdravstvenih storitev.

Izvajalci bodo po predlogu med drugim imenovali komisijo za kakovost (velja za izvajalce, ki imajo vsaj 30 zaposlenih) in pooblaščenca za varnost pacientov. Spremljali bodo kazalnike kakovosti in izide zdravljenja ter vzpostavili sistem obvladovanja škodljivih dogodkov in vodili evidence škodljivih dogodkov, vključno s skorajšnjimi napakami in napakami, ki so dosegle pacienta, a mu niso škodovale.

Zdravstveni delavec, sodelavec ali druga oseba, ki izve za škodljivi dogodek ali je vanj vpletena, bo po predlogu dolžna nemudoma poročati o nastanku škodljivega dogodka pooblaščencu za varnost pacientov. Pooblaščenec pa o prijavi škodljivega dogodka obvestiti odgovorno osebo izvajalca zdravstvene dejavnosti, ki mora najpozneje v 24 urah imenovati komisijo za analizo škodljivega dogodka, komisija pa analizo izvede v 30 dneh.

Ob nastanku škodljivega dogodka oziroma ob seznanitvi z nastankom škodljivega dogodka mora izvajalec najpozneje v 48 urah obvestiti agencijo o škodljivem dogodku, najpozneje v 45 dneh obravnavati analizo komisije in sprejeti načrt ukrepov. Izvajalec mora škodljivi dogodek nemudoma razkriti pacientu ali njegovim ožjim družinskim članom, piše v predlogu zakona.

Predvideva tudi ustanovitev sveta za kakovost pri ministrstvu za zdravje. Svet bo spremljal sistemska, razvojna in kadrovska vprašanja s področja kakovosti v zdravstvu ter ministru predlagal ukrepe ter sodeloval pri pripravi nacionalnih dokumentov in drugih predpisov s področja kakovosti v zdravstvu.

Svet za kakovost bo sestavljen iz strokovnjakov s področja kakovosti v zdravstvu, zdravstvene stroke, zdravstvene ekonomike, organizacije zdravstvenega varstva in predstavnikov nevladnih organizacij s področja varstva pacientovih pravic. Njihov mandat pa bo trajal štiri leta.

Po predlogu bo ZZZS vzpostavil sistem plačevanja zdravstvenih storitev na podlagi doseganja uspešnosti zdravstvene obravnave, merjene s kazalniki kakovosti, vključno s kazalniki izidov zdravstvene obravnave. Kazalnike kakovosti pa bo po predlogu določila agencija, čeprav predlog med nalogami agencije tega ne navaja.

Predlog zakona določa tudi globe za kršitve. Pravno osebo, ki opravlja zdravstveno dejavnost in ne upošteva tega zakona, naj bi se kaznovalo z globo 1000 do 10.000 evrov, samostojnega podjetnika ali osebo, ki samostojno opravlja zdravstveno dejavnost in ne upošteva zakona, pa naj bi se kaznovalo z globo 500 do 5000 evrov.

Zdravstveni delavec, sodelavec ali drugi zaposleni pri izvajalcu, ki namerno ovira agencijo pri preiskavi škodljivih dogodkov, posreduje podatke o škodljivem dogodku, za katere ve, da so napačni ali zavajajoči in razkrije podatke o škodljivem dogodku tretjim osebam pa se kaznuje z globo 500 do 1000 evrov, piše v predlogu.

Po predlogu naj bi zakon začel veljati petnajsti dan po objavi v uradnem listu, uporabljati pa naj bi se začel šest mesecev po njegovi uveljavitvi. Javna razprava o predlogu zakona bo trajala do 26. maja.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window