sreda, 17.4.2024
Ljubljana, 17. aprila (STA) - Vlada je danes izdala uredbo o načinu ugotavljanja pogojev in meril za dodelitev investicijskih spodbud ter pogojev za strateško investicijo. Z njo želi zagotoviti skladnost s posodobljenimi evropskimi pravili. Vlada je na področje vnesla več sprememb in med drugim najvišji znesek spodbude v okviru regionalne pomoči zvišala na 24,75 milijona evrov.
Zaradi lani sprejetih sprememb pogojev za državno pomoč, ki je združljiva s pravili delovanja notranjega trga in konkurence v EU, je DZ že sprejel novelo zakona o spodbujanju investicij, zdaj pa je sledila še sprememba uredbe o načinu ugotavljanja pogojev in meril za dodelitev investicijskih spodbud ter pogojev za strateško investicijo. Obenem pa danes izdana uredba predstavlja tudi konsolidirano besedilo prvotne uredbe in vseh njenih poznejših sprememb.
V uredbi je po novem za malo ali srednje veliko podjetje za sofinanciranje upravičenih 100 odstotkov stroškov neopredmetenih sredstev, to je npr. patentov, licenc, strokovnega znanja ali druge intelektualne lastnine.
Na novo je ob tem, kot so pojasnili na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, eksplicitno tudi zapisano, da se kot upravičeni stroški ne štejejo stroški, povezani z nakupom osnovnih sredstev, s katerimi se nadomesti obstoječa osnovna sredstva, ter stroški povezani s pridobitvijo delnic ali poslovnega deleža gospodarske družbe.
S ciljem večje jasnosti bo po novem eksplicitno navedeno, da investicija v primeru že ustanovljene oziroma delujoče gospodarske družbe pomeni tudi širitev zmogljivosti te obstoječe gospodarske družbe.
Kot del enotne investicije, ki jo je začela ista gospodarska družba v treh letih od datuma začetka izvajanja prvotne investicije, se bo po novem štela zgolj vsaka naložba v zvezi z enako ali podobno dejavnostjo. Do zdaj je veljalo, da je lahko šlo za katero koli investicijo, tudi če ni bila povezana z enako ali podobno dejavnostjo.
Zvišuje se tudi zgornja meja, do katere spodbude v obliki regionalne pomoči ni treba individualno priglasiti Evropski komisiji, in sicer s 100 milijonov evrov na 110 milijonov evrov. To bo vplivalo tudi na izračun najvišjega možnega zneska pomoči oz. spodbude, ki se bo po pojasnilih ministrstva dvignil s sedanjih 22,5 milijona evrov na 24,75 milijona evrov.
Hkrati se zvišuje tudi zgornja meja, do katere spodbude v obliki pomoči za mala in srednja podjetja, ni treba individualno priglasiti Evropski komisiji, in sicer s 7,5 milijona evrov na 8,25 milijona evrov.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki