Portal TFL

STA novice / Na konferenci poudarili pomembnost skrbi za varnost in zdravje delavcev

ponedeljek, 15.4.2024

Ljubljana, 15. aprila (STA) - Delodajalec, ki skrbi za varnost in zdravje zaposlenega, mora nasloviti tveganja, ki nastanejo pri tovrstnih poklicih, je na današnji konferenci na temo zagotavljanja varnosti in zdravja pri ročnem premeščanju bremen izpostavil državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan. Novi pravilnik s tega področja se bo začel uporabljati 1. avgusta.

Na dogodku, ki ga je izvedlo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, so predstavili nov pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen. Po dogovoru s socialnimi partnerji so ga sprejeli avgusta lani, v praksi pa se bo začel uporabljati 1. avgusta letos.

Sodelujoči na konferenci so osvetlili tudi vidik inšpekcijskega nadzora v zvezi z določili pravilnika in njegovo uporabo v praksi.

"Inšpektorat RS za delo je vrsto let ugotavljal, da veliko izjav o varnosti z oceno tveganja, ki jih morajo izdelati delodajalci v skladu z zakonom o varnosti in zdravju pri delu, ne odraža dejanskega stanja pri delodajalcih, saj pogosto nimajo ocenjenih tveganj, ki pri njih predstavljajo nevarnost za poškodbe, okvare zdravja ali nastanek poklicnih bolezni, ali pa so te ocene tveganja narejene zelo površno. Med drugim to zlasti velja tudi za tveganja za varnost in zdravje pri delu glede ročnega premeščanja bremen," so danes na razloge za spremembo pravilnika znova spomnili na ministrstvu za delo.

Med cilji, ki jih skuša uresničiti nov pravilnik, so izpostavili zagotovitev učinkovitega orodja za ocenjevanje tveganja za ročno premeščanje bremen delodajalcem, določitev jasnih ukrepov za varnost in zdravje delavcev pri ročnem premeščanju bremen, ki jih mora izvesti delodajalec glede na ugotovljeno stopnjo oceno tveganja, določitev nujnosti uporabe dvižnih pripomočkov, ko gre za visoko stopnjo tveganja za varnost in zdravje pri ročnem premeščanju bremen, in varovanje mlajših delavcev, starejših delavcev, žensk, nosečnic in oseb, pri katerih izvajalec medicine dela ugotovi zdravstvene omejitve.

Ročno premeščanje bremen je, kot poudarjajo na ministrstvu za delo, eden od najpogostejših dejavnikov tveganja, ki vodijo do kostno-mišičnih obolenj. Kostno-mišična obolenja v zvezi z ročnim premeščanjem bremen so bolezni ali poškodbe mišic, sklepov, kit, vezi, živcev ali žil, ki nastanejo v povezavi z ročnim premeščanjem bremen. Kostno-mišična obolenja so sicer najpogostejša z delom povezana težava v Evropi. Kar četrtina delavcev v EU trpi zaradi bolečin v hrbtu, več kot petina pa zaradi bolečin v mišicah.

Pobuda za prenovo pravilnika je prišla s strani Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, ki je s svojim Sindikatom delavcev trgovine Slovenije junija 2021 začela kampanjo Tvoj sindikat zahteva omejitev ročnega premeščanja bremen. Cilj kampanje je bila prav posodobitev zastarelega pravilnika iz leta 2005. V tej luči so nato na pristojno ministrstvo tudi poslali pobudo za prenovo. Ekonomsko-socialni svet je pravilnik potrdil 7. julija lani.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window