petek, 12.4.2024
Strasbourg, 12. aprila (STA) - Slovenija po deležu izvršenih sodb med članicami Sveta Evrope ostaja pri vrhu, čeprav je lani v primerjavi z letom 2022 nazadovala za dve mesti in zasedla šesto mesto, je razvidno iz najnovejšega poročila o izvrševanju sodb Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) za leto 2023. Slovenija je imela ob koncu lanskega leta šest neizvršenih sodb.
Kot je razvidno iz letnega poročila, ki so ga v četrtek objavili pri Svetu Evrope, se je Slovenija med 47 državami po deležu izvršenih sodb v letu 2023 uvrstila na šesto mesto, za Švedsko in pred Avstrijo. Leta 2022 je zasedla četrto mesto.
ESČP je lani odboru ministrov, ki nadzoruje izvrševanje sodb, posredoval šest novih zadev proti Sloveniji, leta 2022 pa pet. Od teh so bile tri vodilne in tri ponavljajoče.
Konec leta 2023 je imela Slovenija neizvršenih šest zadev, tako kot že leto pred tem. Od teh je bila ena ponavljajoča in pet vodilnih.
Med neizvršenimi zadevami poročilo omenja pomanjkanje učinkovitega sodnega varstva v primeru razlaščenih vlagateljev v podrejene delnice in obveznice nacionalne banke.
Od novih kršitev, ki jih je lani za Slovenijo ugotovilo sodišče, se je ena nanašala na nepošteno sojenje zaradi odsotnosti obravnave v prekrškovnem postopku, kar je privedlo do obsodbe zgolj na podlagi policijskega poročila.
V letu 2023 je odbor ministrov v zvezi s Slovenijo zaključil šest primerov (leta 2022 tri), od tega dva vodilna in štiri ponavljajoče. Med drugim mu je uspelo zaključiti vodilni primer, ki se nanaša na nepoštenost postopka v zvezi z izrekom globe zaradi onemogočanja inšpekcijskega nadzora.
Letno poročilo odbora ministrov, ki ga sestavljajo predstavniki vseh držav članic Sveta Evrope, predstavlja tudi podatke o številu novih zadev, neizvršenih in zaključenih zadev ter aktualne izzive.
Poročilo za 2023 sicer na splošno ugotavlja, da se je nekoliko zmanjšalo število novih sodb, ki jih je sodišče posredovalo odboru ministrov v nadzor. Teh je bilo skupno 1043 v primerjavi s 1046 v letu 2022.
Konec lanskega leta je bilo neizvršenih 3819 zadev v primerjavi s 3760 konec leta 2022, kar predstavlja povečanje za 1,57 odstotka.
Med pozitivnimi premiki pri nadzoru nad izvrševanjem sodb omenja veliko število zaključenih primerov, okrepljeno sodelovanje držav članic in civilne družbe z odborom ministrov ter nadaljnjo zavezanost Ukrajine izvrševanju sodb kljub ruski agresiji.
Med izzivi izpostavlja potrebo po iskanju načinov za zagotovitev nadzora nerešenih zadev proti Rusiji v popolni odsotnosti sodelovanje te države in vse slabše stanje človekovih pravic v njej.
Rusija je bila zaradi invazije na Ukrajino marca 2022 izključena iz Sveta Evrope, vendar v skladu z mednarodnim pravom ostaja dolžna izvajati sodbe ESČP.
Poročilo izpostavlja še primer proti Turčiji, ki se nanaša na turškega aktivista Osmana Kavale, ki kljub večkratnim pozivom odbora ministrov k izpustitvi ostaja v zaporu.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki