torek, 9.4.2024
Strasbourg, 09. aprila (STA) - Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske. Odločitev je dokončna.
ESČP je v sporočilu za javnost danes zapisalo, da bi bila lahko njegova teritorialna pristojnost v zadevi Duarte Agostinho omejena le na Portugalsko in je torej ni mogoče razširiti tudi na druge države. Ker pa mladi tožniki na Portugalskem niso izkoristili vseh pravnih sredstev, so zavrnili tudi njihovo tožbo zoper Portugalsko.
Tožbo je septembra lani vložila skupina mladih Portugalcev, starih med 11 in 24 let. 33 državam, in sicer članicam EU, tudi Sloveniji, ter Združenem kraljestvu, Norveški, Švici in Turčiji so očitali nezadostno ukrepanje proti podnebnim spremembam in neuspeh pri zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov do te mere, da bi dosegle cilj pariškega podnebnega sporazuma o omejitvi globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija.
Šesterica je trdila, da so kršene njihove temeljne pravice, vključno s pravico do življenja, zasebnosti in družinskega življenja.
Gre za prvi tovrstni primer tožbe na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu.
Povod za tožbo so bili uničujoči požari leta 2017 na Portugalskem, v katerih je umrlo več kot sto ljudi, ogromna gozdna območja pa so bila uničena.
Maša Kovič Dine s katedre za mednarodno pravo na ljubljanski pravni fakulteti je za Radio Slovenija danes povedala, da je bilo sodišče v težkem položaju. Že na javni obravnavi septembra lani so tožene države poudarile vprašanje jurisdikcije sodišča, saj se je v praksi razvilo prepričanje, da je sodišče pristojno samo v primerih, ko tožniki tožijo države, katerih državljani so, je pojasnila.
Menila je še, da je ta tožba prelomna, njen izid pa ne. Razsodba v prid tožnikom bi po njeni oceni zgolj nakazala, kako bi države lahko odpravile nepravilnosti, zavrnitev pa da bo zgolj upočasnila trenutni zagon, ki je povsod po svetu opazen prav z vlaganjem podnebnih tožb na sodišča.
Kot je izpostavila Kovič Dine, pa je večina toženih držav članic EU, ki so leta 2021 sprejele evropski podnebni zakon. V njem so tudi zavezujoče obveznosti glede zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov do leta 2030. "Zanimivo bo videti, če države ne bodo izpolnile teh obveznosti, kakšne bodo takrat tožbe, saj bomo imeli konkretne obveze, ki niso bile izpolnjene," je opozorila.
Sodišče v Strasbourgu je danes zavrglo tudi podobno tožbo nekdanjega župana Damiena Carema proti Franciji.
Je pa ESČP danes pritrdilo starejšim švicarskim okoljskim aktivistkam oz. njihovi tožbi proti Švici. Kot je ocenilo, Švica ni naredila dovolj za preprečevanje podnebnih sprememb. Gre za prvo tovrstno obsodilno sodbo.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki