četrtek, 4.4.2024
Ljubljana, 04. aprila (STA) - Predloge novel zakonov o referendumu in ljudski iniciativi, o trgu finančnih instrumentov, o sistemu plač v javnem sektorju in o obveznih zavarovanjih v prometu bo DZ obravnaval po skrajšanem postopku, je sklenil kolegij predsednice DZ. Predlog novele o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize pa gre v obravnavo po nujnem postopku.
S predlogom novele zakona o trgu finančnih instrumentov se po pojasnilih namestnice generalne sekretarke vlade Barbare Peternelj v slovenski pravni red prenaša zadnje spremembe evropske direktive o trgih finančnih inštrumentov, na podlagi katerih se opredelitev finančnih inštrumentov razširi še na tiste, izdane na podlagi tehnologije razpršene evidence.
Po skrajšanem postopku bo DZ obravnaval tudi predlog novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Kot je na seji kolegija predsednice DZ pojasnila Peternelj, gre za manj zahtevno spremembo zakona oz. za realizacijo dogovora, ki je bil sklenjen januarja letos med vlado in reprezentativnimi sindikati javnega sektorja, nanaša se pa na plačno lestvico.
Prav tako bo šel po skrajšanem postopku skozi parlamentarni postopek predlog novele zakona o obveznih zavarovanjih v prometu. Tudi v tem primeru gre po besedah Peternelj za manj zahtevne spremembe in za uskladitev s pravom EU. S predlogom novele se po njenih besedah zagotavlja večje varstvo oškodovancev v primeru nesreč in v primeru insolventnosti zavarovalnic, poleg tega pa se opredeljuje še nekatera druga področja, ki so se tekom izvajanja zakona pokazala za problematična.
Vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj je opozoril, da četudi gre za manj zahtevne spremembe, so uskladitve tako obsežne, da v NSi nikakor ne morejo pristati na obravnavo po skrajšanem postopku. "Potrebna je široka javna razprava, potreben je reden postopek, da se da možnost čisto vsem deležnikom v cestno-prometni zavarovalni sferi, da se izrečejo, da dajo pripombe in da se ta zakon ustrezno obravnava," je pozval. Kljub temu je koalicija skrajšanemu postopku pokazala zeleno luč.
Po skrajšanem postopku bodo poslanci razpravljali še o predlogu novele zakona o referendumu in ljudski iniciativi, ki so ga pripravili v SDS. Po pojasnilih poslanca Antona Šturbeja je cilj predlagane novele zakona še naprej omogočiti neposredno odločanje volivcev pri sprejemu in spremembi zakonodaje. "Gre za pravico vseh državljank in državljanov z volilno pravico, da neposredno sodelujejo pri opravljanju javnih zadev in da so izvorni nosilci oblasti v republiki Sloveniji," je dejal.
V SDS predlagajo, da bi volivci na referendumu glasovali do enkrat letno, in sicer drugo nedeljo v maju. S tem želijo omejiti stroške za izvedbo referendumov in zvišati volilno participacijo, izhaja iz predloga novele.
O predlogu novele zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize pa bodo poslanci odločali po nujnem postopku. Kot je pojasnila Peternelj, vlada s predlogom dodaja nov rok za izplačilo zadržanih sredstev v višini 20 odstotkov višine pomoči. "S tem bo omogočilo tudi pridobivanje dodatnih podatkov s strani operaterjev in dobaviteljev električne energije in zemeljskega plina ter se bo posledično lahko ustrezno pregledalo vse te vloge, čemur bo sledilo pravilno izplačilo zadržanih sredstev upravičencem," je pojasnila.
Dodatna sprememba pa se nanaša tudi na dodatnih 10 milijonov evrov za podjetniški sklad, kar bo omogočilo ugodne kredite za podjetja, ki so bila prizadeta zaradi energetske krize, je sklenila.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki