petek, 23.2.2024
Ljubljana, 23. februarja (STA) - Evropski parlament bo zadnjič v tem mandatu zasedal aprila, poslanci novega sklica pa se bodo prvič sešli sredi julija v Strasbourgu. Še pred tem bodo voditelji članic EU junija skušali doseči dogovor o ključnih položajih v EU - predsednikih Evropske komisije in Evropskega sveta ter visokem zunanjepolitičnem predstavniku.
Zadnje plenarno zasedanje tega sklica Evropskega parlamenta bo med 22. in 25. aprilom v Strasbourgu. To bo tudi zadnja priložnost za dokončno potrditev zakonodajnih aktov, ki jih skuša pod streho spraviti belgijsko predsedstvo Sveta EU.
Med njimi so pakt o migracijah in azilu ter več aktov na področju zelenega prehoda in digitalizaicje. Akte, ki jim jih ne bo uspelo spraviti pod streho, bodo sicer lahko prenesli v naslednje zakonodajno obdobje, o čemer bo po ustanovni seji novega sklica odločalo vodstvo parlamenta.
Po aprilskem zasedanju bo obdobje do volitev, ki bodo v državah članicah potekale med 6. in 9. junijem, namenjeno pripravam evropskih političnih strank nanje.
Novoizvoljeni evropski poslanci se bodo na ustanovnem zasedanju v Strasbourgu sešli med 16. in 19. julijem, vendar to še zdaleč ne bo prvo dejanje po volitvah. Voditelje EU namreč pred tem čaka zahtevna kadrovska sestavljanka pri iskanju dogovora o imenovanjih na ključne položaje v evropskih institucijah.
Po evropskih volitvah se morajo namreč dogovoriti o imenovanjih na ključne položaje - predsedniška mesta v Evropski komisiji, Evropskem svetu ter na visoki zunanjepolitični položaj. Pri kadrovski kombinatoriki je treba upoštevati štiri vrste ravnotežij: geografsko, demografsko in politično ter uravnoteženost med spoloma. Poleg tega se vzporedno bije bitka institucij: parlamenta in Evropskega sveta, ki združuje voditelje članic.
Pred desetimi leti so za odločitve o vodilnih položajih potrebovali tri mesece in tri zasedanja voditeljev, pred petimi leti pa je bil kompromis dosežen šele med potekom ustanovne seje parlamenta v začetku julija, pri čemer voditelji niso upoštevali koncepta vodilnih kandidatov.
Voditelji držav članic bodo tokrat dogovor o razdelitvi ključnih položajev v evropskih institucijah skušali doseči na neformalnem zasedanju sredi junija, če jim to ne bo uspelo, bodo imeli možnost še konec junija na rednem zasedanju.
Medtem ko sta po zadnjih evropskih volitvah leta 2019 julija potekali dve plenarni zasedanji, bo tokrat zaradi kasnejšega datuma volitev julija le eno. To pomeni, da bodo poslanci na zasedanju sredi julija najprej glasovali o izvolitvi predsednika parlamenta. Predvidoma naj bi glasovali tudi o izvolitvi šefa komisije, čeprav se nakazuje verjetnost, da bo glasovanje o predsedniku oziroma predsednici komisije parlamentu šele septembra.
Za nastop funkcije namreč novi predsednik Evropske komisije dobiti podporo tako članic kot parlamenta, ki ga potrjuje z absolutno večino.
Od tega, kdaj bo v parlamentu potrjen predsednik ali predsednica komisije, bo odvisna tudi nadaljnja časovnica sestavljanja izvršilnega organa EU.
Po izvolitvi predsednika namreč članice predlagajo svoje kandidate za evropske komisarje, ki bodo sestavljali novo ekipo Evropske komisije. Kandidate nato zaslišijo pristojni parlamentarni odbori. To naj bi se zgodilo jeseni.
Pred nastopom mandata mora nato biti celotna ekipa nove Evropske komisije še enkrat potrjena z glasovanjem na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta. Komisija predsednice Ursule von der Leyen je mandat nastopila 1. decembra 2019, trajal pa naj bi do 31. oktobra letos.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki