četrtek, 1.2.2024
Ljubljana, 01. februarja (STA) - Ministrstvo za obrambo je v javno razpravo dalo tri nove strateške dokumente s področja obrambe. Gre za predlog obrambne strategije, predlog strategije civilne obrambe in predlog vojaške strategije. Javna razprava o vseh treh dokumentih bo 7. februarja v državnem svetu, pripombe in dopolnila na predloge pa je mogoče posredovati do 4. marca.
Vojna v Ukrajini je odločilno vplivala na spremenjeno razumevanje evropskega varnostnega strateškega okolja ter okrepila zavedanje o pomenu Nata za zagotavljanje kolektivne obrambe in medsebojne obrambne pomoči članic Evropske unije. Slovenija je morala zato opraviti strateški razmislek o prihodnjem razvoju in konceptu obrambnega sistema in posodobiti obrambno strategijo, med razlogi za nove strateške dokumente navaja ministrstvo.
Spomnili so, da so voditelji držav in vlad Severnoatlantskega zavezništva na vrhu v Madridu junija 2022 potrdili nov Natov strateški koncept, ki določa prednostne naloge za delovanje zavezništva v naslednjem srednjeročnem obdobju.
"Po več kot desetletju se Nato vrača k svojemu temeljnemu poslanstvu, torej zagotavljanju kolektivne obrambe evro-atlantskega prostora ob ohranjanju pomena kriznega upravljanja in preprečevanja kriz ter kooperativne varnosti," so izpostavili.
Večina držav v evro-atlantskem prostoru je po navedbah ministrstva že sprejela številne ukrepe za krepitev varnosti, kot so prenova strateških izhodišč nacionalne varnosti, krepitev obrambnih izdatkov, obširni programi posodobitve oboroženih sil, odločitve o vstopu v Nato ter krepitev mednarodnega sodelovanja.
Skupno obrambno in varnostno politiko Evropske unije in skupen pristop Severnoatlantskega zavezništva pa zagovarja tudi Slovenija, so dodali. "Za uresničitev povečanih ambicij, izpolnitev osrednjih nalog in razvoj potrebnih zmogljivosti bomo na nacionalni ravni zagotovili kredibilno projekcijo hitrejšega uresničevanja sprejetih mednarodnih zavez Republike Slovenije, tako na ravni zavezništva kot tudi v Evropski uniji," so navedli.
Za takšno prilagajanje je po mnenju ministrstva nujna prenova temeljnih izhodišč, ki določajo cilje in interese na obrambnem področju, ter usmerjanje virov in prizadevanj za uresničitev prednostnih ciljev. Zato je ministrstvo pripravilo predlog obrambne strategije, iz nje pa kot podrejena dokumenta izhajata predloga nove vojaške strategije in strategije civilne obrambe.
"Z novo obrambno strategijo Slovenija nadgrajuje procese in aktivnosti celostnega prilagajanja na aktualne in morebitne varnostne razmere na nacionalni ravni ter v Natu in Evropski uniji," so izpostavili. Pri tem izhaja tudi iz izkušenj osamosvojitvene vojne leta 1991, ko je z visoko stopnjo obrambne pripravljenosti države in delovanjem teritorialne obrambe ter policije, ob podpori drugih delov nacionalnovarnostnega sistema in na krilih referendumske volje prebivalstva, obranila suverenost, so dodali.
V sporočilu izpostavljajo tudi novo vojaško strategijo in strategijo civilne obrambe. Vojaška strategija kot najvišji temeljni vojaški dokument na strateški ravni opredeljuje izvajanje vojaške obrambe in uporabo Slovenske vojske kot vojaškega instrumenta moči RS, zagotavlja povezavo vojaškega okolja s strateškimi dokumenti RS, Nata in Evropske unije ter obvešča druge deležnike nacionalnovarnostnega sistema. Določa tudi podlago za usklajevanje nacionalnih vojaških dokumentov z novimi koncepti in načrti delovanja Nata in Evropske unije.
Strategija civilne obrambe pa prepoznava krepitev in delovanje civilne obrambe kot temelj odpornosti države in družbe, ki bosta potekala na podlagi načel in uresničevanja ciljev civilne obrambe, vključno z načrtovanjem priprav ter izvajanjem ukrepov za odziv na grožnje in tveganja za nacionalno varnost.
"Zaradi nepredvidljivosti in hitrih sprememb mednarodnega okolja ter prisotnosti konfliktov morajo države poleg zagotavljanja povečanih investicij in vojaških zmogljivosti zagotavljati tudi civilne zmogljivosti," med drugim izpostavlja ministrstvo.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki