ponedeljek, 11.12.2023
Ljubljana, 11. decembra (STA) - Odbor DZ za zdravstvo je obravnaval predlog interventnega zakona v zdravstvu, do katerega so kritični predvsem v opoziciji, kritike zaradi pomanjkanja socialnega dialoga pa so izrazili tudi v koalicijski SD. Opozicija je v razpravi nasprotovala predvsem sprejemanju po nujnem postopku in opozarjala, da zakon ne prinaša boljših pogojev za bolnike.
Poslanka NSi Iva Dimic je opozorila, da zakon bolnikov ne postavlja v središče, ne ureja dostopnosti zdravstva in problematike čakalnih dob. Meni, da bodo z zakonom disciplinirali bolnike in zdravnike brez strokovnih podlag in analiz, ki naj bi jih uvedel nekdanji minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, a dvomi, da so jih kdaj dejansko izvedli.
Vprašanje absentizma bi po njenih besedah morali reševati pri vzroku, saj bolniki zaradi čakalnih dob dolgo čakajo na posege. Zato bi pričakovala reševanje problematike čakalnih dob, in ne znižanja bolniškega nadomestila. Meni, da je zaskrbljujoče tudi, da ministrstvo z nikomer ni odprlo socialnega dialoga in da se zakon sprejema po nujnem postopku, saj za to ni izpolnjenih pogojev.
Tudi poslanka SD Bojana Muršič je bila kritična, da je zakon interventni. Po njenih besedah je nujno urediti le prenos dopolnilnega zavarovanja v obvezni prispevek, ne pa tudi druge stvari, ki jih zakon spreminja. Ob tem je pozvala k uvedbi progresivnega prispevka za zdravstveno zavarovanje.
Opozorila je, da je zakon z dopolnili bistveno popravljen, vabljeni na odbor pa so se opredelili le do predloga zakona, ki je bil vložen v parlamentarni postopek. Vlado je pozvala, da vzpostavi socialni dialog, "saj bo sprejet drugačen zakon, kot je bil vložen v zakonodajni postopek".
SD veseli, da so bili na koalicijskih usklajevanjih slišani o znižanju nadomestila za bolniško odsotnost dolgotrajno bolnim. Z dopolnilom koalicije so namreč člen spremenili tako, da se nadomestilo naknadno ne zniža. Pohvalila pa je, da se z zakonom podaljšuje izplačilo dodatka za povečan obseg dela, ki bi se sicer konec letošnjega leta iztekel.
Poslanka Levice Nataša Sukič pa je dejala, da gre zakon naproti bolnikom in da je eden boljših, ki jih je "videla kot poslanka". Med pozitivnimi spremembami je naštela, da zakon ureja neprekinjeno zdravstveno varstvo, v katero bo odslej moral biti vključen vsak zdravnik na primarni ravni, in popravlja nagrajevanje timov družinske medicine. Pohvalila je tudi člen, ki regulira "dvoživkarstvo" v zdravstvu in omejitev najvišjega izplačila nadomestila za bolniško odsotnost na višino 2,5-kratnika povprečne bruto plače v Sloveniji.
Dotaknila se je tudi člena interventnega zakona, ki daljša obdobje plačevanje bolniškega nadomestila v breme delodajalca. Spomnila je, da so obdobje skrajšali v začetku lanskega leta, država pa je s tem zgubila približno 100 milijonov evrov letno. Po njenih besedah se zdaj vračajo na prvotno stanje, ki so ga bili delodajalci vajeni desetletja.
Poslanka SDS Karmen Furman je opozorila na pomanjkanje socialnega dialoga in dodala, da ministrica ni imela posluha za številne deležnike. Po njenih besedah je neprimerno, da je vlada besedilo zakona sprejela na dopisni seji, kjer naj bi sprejemali le manj pomembne dokumente, in da DZ zakon obravnava po nujnem postopku.
V SDS menijo tudi, da dodaten denar ne bo prinesel skrajševanja čakalnih vrst, kar je dokazal nekdanji minister Bešič Loredan, saj z dodatnimi 160 milijoni evrov, ki so jih temu namenili v času nekdanjega ministra, čakalne vrste niso krajše.
Poslanka Svobode Tamara Kozlovič pa je dejala, da zakon prinaša številne dobre rešitve. Med drugim uvaja pravico do preventivnih pregledov na primarni ravni za športnike in opredeljuje obvezni zdravstveni prispevek. Interventni zakon povečuje dostopnost do zdravstvenih storitev, saj zagotavlja dodatne zmogljivosti sistemu nujne medicinske pomoči, kjer so po njenih besedah upoštevali stroko.
Po njenih besedah zakon razbremenjuje zdravnike, podaljšuje dodatek za povečan obseg dela timov družinske medicine, podaljšuje izplačevanje dodatka za specializante družinske medicine v višini 1000 evrov in olajšuje zaposlovanje tujih zdravnikov.
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je ob koncu razprave dejala, da so na ministrstvo v zadnjih tednih s strani različnih deležnikov prejeli predloge za izboljšanje predloga zakona, kar dokazujejo tudi današnja vložena dopolnila.
"Z ene strani je meni ali pa ministrstvu nekako očitano, da preveč poslušamo deležnike zaradi velikega števila dopolnil, po drugi strani pa to, da ne poslušamo deležnikov zaradi (...) pomanjkanja dialoga," je dejala. Kot je izpostavila, je njej najbolj pomembno, da so v zakonu ukrepi, ki bodo izboljšali dostopnost do zdravstvenih storitev za bolnike.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki