petek, 1.12.2023
Ljubljana, 01. decembra (STA) - V poslanski skupini Levica so pripravili pobudo, s katero želijo zagotoviti ustrezno obravnavo spolnega nasilja. Ministrstvo za pravosodje prosijo, da pripravi ukrepe, ki bodo zagotovili izobraževanje sodnikov, tožilcev in ostalih pravosodnih delavcev s področja nasilja nad ženskami, so danes napovedali v poslanski skupini Levica.
Z junijem leta 2021 je DZ s spremembo kazenskega zakonika na področju spolne nedotakljivosti, uzakonil načelo soglasja po modelu ja pomeni ja. V zakonu je po navedbah Levice jasno zapisano, da "kdor brez privolitve druge osebe doseže, da ta spolno občuje ali s tem izenačeno spolno ravna, se kaznuje z zaporom od šestih mesecev do petih let".
Vendar pa se kljub temu vedno znova v medijih pojavljajo primeri, v katerih se jasno izjavljanje neprivolitve oziroma nesoglasja v slovenskem sodstvu še naprej interpretira kot olajševalna okoliščina za storilce ali celo kot privolitev žrtve. Nesprejemljivo je, da sodnik skupinsko spolno nasilje upravičuje s "hormonskim neravnovesjem", so v Levici zapisali v obrazložitvi pobude.
Poslanka Levice Tatjana Greif je na ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan naslovila pobudo, da ministrstvo izboljša prakse celostne obravnave žrtev spolnega nasilja in spolnih zlorab in vzpostavi center za odrasle žrtve spolnega nasilja, vzpostavi oziroma nadaljuje redna, obvezna in neobvezna, sistematična specializirana in tudi medresorska izobraževanja in usposabljanja za zaposlene na policiji, sodiščih, tožilstvih, na področju socialnega varstva, v vzgojno-izobraževalnih zavodih, azilnih domovih in integracijskih hišah ter v zdravstvu oziroma za vse zaposlene, ki se pri svojem delu srečujejo z žrtvami spolnega nasilja in s povzročitelji nasilja.
Prav tako ministrstvo pozivajo, da na sodišča redno posreduje strokovno gradivo o nasilju v družini, intimnopartnerskem nasilju, spolnem nasilju in nasilju na podlagi spola, predpiše obvezno redno usposabljanje sodnih izvedencev in dopolni strokovne in etične smernic za sodno izvedenstvo na področju nasilja nad ženskami z ustrezno metodologijo dela ter strukturo izvedenskega izvida in mnenja.
Na ministrstvo se obračajo tudi s prošnjo, da prouči potrebo po spremembi zakona o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih glede izvajanja nadzora nad sodnim izvedeništvom, prevede vso relevantno gradivo, ki ga izdajo pomembne mednarodne organizacije, ponovno prouči kazenski zakonik z vidika morebitnih dodatnih potrebnih uskladitev z Istanbulsko konvencijo, preuči zakon o odškodnini žrtvam kaznivih dejanj, krepi zbiranje podatkov o spolnem nadlegovanju in spolni kriminaliteti, ki zajema kazenske, civilne in disciplinske postopke in prouči možnosti širitve nabora sodnih izvedencev in izvedenk za podajo strokovnih mnenj na področju nasilja nad ženskami.
Pri tem poudarjajo, da ne dvomijo v kompetentnost pravnega kadra glede področja njihovega dela, je pa "dejstvo, da je sploh pri tovrstni problematiki gotovo potreben interdisciplinarni izobraževalni pristop vseh, ki se tako ali drugače srečujejo z žrtvami spolnih kaznivih dejanj" so še zapisali. Sodniki morajo imeti za to, da lahko kakovostno opravljajo svoje delo in dobro presojajo tako ustrezno pravno znanje kot tudi strokovno znanje s področja o katerem odločajo. V tem primeru gre za poznavanje področja nasilja nad ženskami.
Trenutno sicer poteka akcija Ljubezen (NE) boli, s katero se ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti nadeja osveščati različne deležnike in organizacije o tem, kako prepoznati, preprečiti in zaustaviti partnersko in spolno nasilje.
Na Levici medtem menijo, da morajo zakonodajna, izvršna in tudi pravosodna veja oblasti, sprejeti odgovornost in v polni meri uporabiti svoja orodja za odločno ukrepanje v primerih spolnega nasilja. Storilcem mora biti jasno, da bodo za to kaznovani, žrtve pa morajo biti opolnomočene in zaščitene, da si bodo nasilje sploh upale prijaviti.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki