sreda, 13.9.2023
Ljubljana, 13. septembra (STA) - Na zunanjem ministrstvu so v odzivu na današnji govor predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen poudarili pomen ohranjanja konkurenčnosti EU. Podprli so tudi pobudo predsednice komisije, da se države pristopnice vključijo v mehanizem pregleda spoštovanja vladavine prava.
Državni sekretar na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Marko Štucin je v razpravi o govoru Ursule von der Leyen v organizaciji predstavništva Evropske komisije v Sloveniji poudaril predvsem pomen ohranjanja evropske konkurenčnosti.
To je po njegovem mnenju ključno vprašanje za EU, tudi v luči prehoda na čiste tehnologije. Pri tem so pomembna vprašanja glede ohranjanja blaginje, solidarnosti in polne zaposlenosti. Obenem pa je treba obravnavati izzive, povezane s pomanjkanjem delovne sile, inflacije in olajšanja poslovanja za evropska podjetja.
Zavzel se je za odprto strateško avtonomijo evropskega gospodarstva, pri čemer je treba ohraniti odprto gospodarstvo ter se zavzemati za ambiciozno, pravično in odprto trgovinsko politiko EU.
Državni sekretar na MZEZ je poudaril še pomen zelenega dogovora in naslavljanja podnebnih sprememb, tudi v luči nedavnih katastrofalnih poplav v Sloveniji.
Glede širitve unije se Slovenija po Štucinovih besedah strinja, da je širitev pomembno geostrateško orodje unije. Podpira vse mehanizme in pobude, ki bi omogočile uspešno vključevanje novih držav v EU.
Na ministrstvu so podprli pobudo predsednice komisije za vključitev držav pristopnic v obstoječe mehanizme pregleda spoštovanja vladavine prava v EU, v okviru katerega komisija pripravlja letna poročila. Pravna država in temeljne pravice so namreč temelj za uspešno širitev.
Glede poziva von der Leyen k sprejetju pakta o azilu in migracijah pa so na ministrstvu poudarili, da je ta edinstvena priložnost za učinkovito upravljanje migracij.
Dodali so, da zunanja ministrica Tanja Fajon in notranji minister Boštjan Poklukar vseskozi poudarjata pomen skupnega dogovora pri migracijski politiki EU in nujnost polnega delovanja schengenskega območja.
Ob tem je ministrica Fajon dodala, da bi si "kot globalni akter morali bolj prizadevati za krepitev stikov s partnerji in za premostitev vrzeli v tem izrazito polariziranem svetu".
"EU je z odzivi na svetovne dogodke, kot sta vojna v Ukrajini in pandemija covida-19, pokazala, da je enotna in da bo vedno solidarna z ljudmi v stiski. EU bi se morala bolj povezati s svetom, se razširiti na Zahodni Balkan in naše vzhodne partnerje ter razviti postopke odločanja za večjo učinkovitost," je še povedala ministrica.
Predsednica komisije von der Leyen je v današnjem zadnjem nagovoru o stanju v EU pred evropskimi volitvami, ki bodo junija prihodnje leto, spregovorila predvsem o pomenu ohranjanja konkurenčnosti evropskega gospodarstva, pri čemer je kot glavne izzive navedla pomanjkanje delovne sile, visoko inflacijo in zagotavljanje ugodnega poslovnega okolja.
Glede širitve unije je poudarila, da pogodb EU ni treba spreminjati, preden unija sprejme nove članice. Zagotovila je tudi nadaljnjo podporo Ukrajini v njenem boju z rusko agresijo in pozvala k sprejetju več zakonodajnih predlogov pred koncem mandata.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki