torek, 22.8.2023
Madrid/Bruselj, 22. avgusta (STA) - Španska vlada premierja Pedra Sancheza, ki za vnovičen mandat nujno potrebuje podporo manjših regionalnih strank, je zaprosila EU, naj na seznam uradnih jezikov doda še katalonščino, galicijščino in baskovščino. Kdaj naj bi v Bruslju sprejeli odločitev, še ni znano, bi pa morebitna vključitev novih jezikov terjala obilico prevajalskega dela.
Predlog je predsedstvu Sveta EU, na čelu katerega je trenutno Španija, in generalni sekretarki telesa Therese Blanchet pred dnevi posredoval španski zunanji minister Jose Manuel Albares. Kot je zapisal, si želijo, da EU na seznam trenutno 24 uradnih jezikov poleg kastiljščine doda še preostale, ki v Španiji prav tako uživajo status uradnih jezikov.
Predlagal je, da Svet EU za splošne zadeve vprašanje obravnava na zasedanju septembra, poroča bruseljski spletni portal Politico.
Prizadevanja Sancheza, da trojico jezikov kot uradne prizna še Bruselj, je povezana z njegovim poskusom, da ustreže zlasti zahtevam katalonskih separatistov, katerih podporo nujno potrebuje, če se želi obdržati na oblasti. Po julijskih volitvah sta namreč levi in desni tabor v poslanskih glasovih izenačena in Sanchezu bi šele podpora poslancev katalonske stranke Junts omogočila večino.
Sedmerica katalonskih poslancev je tako denimo minuli teden že omogočila izvolitev kandidatke socialistov Francine Armengol za predsednico španskega parlamenta, v zameno pa so dobili obljubo o okrepljeni uporabi katalonščine v parlamentu in prizadevanjih za njeno priznanje kot uradnega jezika v okviru EU.
A kot izpostavlja Politico, to sproža veliko vprašanj in ni jasno, ali bi vse države članice podprle potezo, na podlagi katere bi potem lahko tudi druge nacionalne manjšine terjale enak status za svoje jezike. Podpora takemu koraku bi sicer morala biti soglasna.
Tako Politico kot časnik Financial Times ob tem opozarjata še na dodaten zalogaj za že tako obremenjene prevajalske službe. Kot navaja FT, bi morali v trojico jezikov prevesti več sto tisoč strani evropske zakonodaje, Politico pa dodaja, da bi zaposlitev prevajalcev za katalonščino, galicijščino in baskovščino najverjetneje stala milijone evrov.
Status uradnega in delovnega jezika EU je denimo leta 2007 prejela irščina, a tudi zaradi pomanjkanja prevajalcev je ta status dejansko začela uživati šele lani.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki