sobota, 29.7.2023
Ljubljana, 29. julija (STA) - Slovenija uresničuje zakonodajo o invalidih skladno s konvencijo ZN o pravicah invalidov, je vlada zagotovila Zagovorniku načela enakosti v odgovoru, ki se nanaša na usklajenost zakonodaje na tem področju s konvencijo za obdobje 2018-2023. Vlada je po navedbah urada za komuniciranje pripravila poročila s posameznih resorjev.
Zagovornik načela enakosti je vladi junija priporočil, naj zagotovi polno uresničevanje pravic in svoboščin ljudi z invalidnostmi, kot jih opredeljuje konvencija Združenih narodov (ZN). Pri tem naj sledi vsem priporočilom odbora ZN za pravice oseb z invalidnostmi iz leta 2018, saj jih je večina neuresničenih, je ugotovil Zagovornik.
Država spodbuja zaposlovanje brezposelnih invalidnih oseb denimo z ukrepi aktivne politike zaposlovanja, je zagotovilo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Po njihovih navedbah lahko osebe v okviru teh programov pridobijo tudi praktične delovne izkušnje, s katerimi si olajšajo pot do zaposlitve. Ministrstvo za obrambo se je pohvalilo, da z zaposlovanjem delovnih invalidov presega predpisano kvoto zaposlenih invalidov.
Na ministrstvu za delo so spomnili tudi, da je bil letos sprejet zakon o dostopnosti do proizvodov in storitev za invalide, s katerim se je v slovensko zakonodajo prenesla evropska direktiva. Zakon opredeljuje pogoje glede dostopnosti do proizvodov, kot so denimo bankomati, in do storitev, kot so denimo avdiovizualne medijske storitve.
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je izpostavilo novelo zakona o tehničnih zahtevah za proizvode in o ugotavljanju skladnosti, sprejeto februarja, s katero se je zakon razširil na zahteve glede dostopnosti proizvodov za invalide. Vse več tehničnih proizvodov, denimo dvigala in proizvodi, povezani z informacijsko-komunikacijsko tehnologijo, mora namreč upoštevati dostopnost za invalide.
Varstvo pravic invalidov na področju elektronskih komunikacijskih omrežij in storitev pa ureja zakon o elektronskih komunikacijah iz lanskega leta. V skladu z njim so končni uporabniki invalidi upravičeni do prilagojene terminalske opreme, ki jim tako kot drugim dejansko omogoča enakovredno uporabo in dostop do storitev, so zapisali na ministrstvu za digitalno preobrazbo.
Finančne ugodnosti, ki jih imajo invalidi, je opisalo ministrstvo za finance. Določene vrste invalidovih prejemkov iz pokojninskega oziroma invalidskega zavarovanja so oproščene plačila dohodnine in se ne štejejo v davčno osnovo. Prav tako so plačila dohodnine oproščeni določeni posebni dohodki.
Ministrstvo za pravosodje je med drugim omenilo konkretne investicije v sodnih stavbah v zadnjih petih letih, s katerimi so invalidom pomagali pri premagovanju arhitekturnih ovir. Ljudje, ki imajo težave pri gibanju, pa v zadnjih letih tudi lažje potujejo z vlakom. Po navedbah ministrstva za infrastrukturo je namreč od leta 2021 in 2022 v uporabi 52 novih garnitur potniških vlakov, ki so nizkopodni.
Invalide je imelo pri pripravi novele zakona o Radioteleviziji Slovenija v mislih tudi ministrstvo za kulturo. V svetu zavoda, ki ga opredeljuje novela, je namreč tudi član, ki ga imenuje nacionalni svet invalidskih organizacij.
Generalna skupščina ZN je konvencijo in izbirni protokol k njej sprejela leta 2006. Slovenija ju je podpisala leta 2007, ratificirala pa leta 2008. Naša država mora odboru za pravice invalidov poročati o prenosu konvencije v svoj pravni red. Prvo poročilo je zagovarjala leta 2018, naslednje poročilo pa mora odboru poslati okvirno leta 2026, so zapisali v uradu vlade za komuniciranje.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki