Portal TFL

STA novice / Focus: V drugemu predlogu NEPN še prostor za izboljšave

torek, 18.7.2023

Ljubljana, 18. julija (STA) - Drugi predlog posodobitve nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN), oblikovanem po spomladanskem javnem posvetovanju, vsebuje nekaj pozitivnih sprememb glede na aprila predstavljen osnutek, ocenjujejo v društvu Focus. Vendar pa je v njem še veliko prostora za boljši odgovor na urgenco, ki jo predstavlja podnebna kriza, opozarjajo.

Kljub pozivom znanosti, različnih strok in civilne družbe po takojšnjem ukrepanju, posodobljeni osnutek NEPN, s katerim se je vlada seznanila 22. junija, nujno podnebno ukrepanje prestavlja v prihodnost. Novi osnutek sicer predvideva znižanje emisij toplogrednih plinov za 37 do 40 odstotkov do leta 2030 in za vsaj 55 odstotkov do leta 2033, toda cilja ne zadoščata za nujno omejitev rasti globalne temperature na 1,5 stopinje Celzija, so pojasnili v Focusu.

Po oceni društva so nezadostni in nepravični tudi cilji zmanjšanja toplogrednih plinov za posamezne sektorje. Tako je veliko večje znižanje emisij predvideno v široki rabi, kjer ključno vlogo igrajo gospodinjstva, kot v industriji. Menijo, da sta problematična tudi sektorja kmetijstva in prometa, kjer je pri prvem načrtovano minimalno zmanjšanje emisij, v drugem pa se celo predvideva zvišanje emisij.

"Načrt ostaja še naprej podnebno nepravičen in prelaga breme razoglijčenja na prihodnje generacije, države globalnega juga ter predvsem na gospodinjstva in ljudi. Medtem pa se znova in znova popušča industriji in kapitalu, kjer sta poraba energije in emisije višje," je poudaril Luka Mofardin iz Focusa.

Posodobljeni predlog NEPN vsebuje cilj, da bo skupni delež obnovljivih virov energije v končni porabi znašal 30 do 35 odstotkov do konca desetletja, kar je po prepričanju Focusa premalo ambiciozno glede na aktualna znanstvena dognanja, scenarij s pariškim sporazumom skladnega razogljičenja EU in tudi glede na izračune Evropske komisije.

V Focusu obžalujejo tudi izključitev scenarija, ki je predvideval stoodstotni delež obnovljivih virov energije (OVE) do leta 2050 brez velikih hidroelektrarn in pripravo dodatne analize. "Ker je za doseg znatno višjih ciljev deleža OVE ob sočasnem upoštevanju varstvenih kategorij zelo pomembno drastično zmanjšanje rabe energije, v osnutku prenovljenga NEPN pogrešamo pomemben scenarij zadostnosti," so izpostavili v društvu. S pomočjo scenarija bi se namreč lahko ocenilo, kakšne so dejanske zmožnosti Slovenije za zmanjšanje rabe energije.

"Zagotoviti moramo, da bomo znatno višji delež OVE dosegli ob sočasnem izboljšanju biotske pestrosti. To ni nemogoče. A država mora prepoznati razvojni potencial sonca in vetra za lokalne skupnosti in se postaviti na stran ljudi, ne interesov kapitala ter skladno s tem zagotoviti drastično zmanjšanje rabe energije predvsem v industriji in prometu," je pojasnil Taj Zavodnik iz Focusa.

Predlog posodobitve NEPN na področju sektorja prometa namesto obsežnega in hitrega ukrepanja bolj poudarja iskanje rešitev v povečanju deleža (naprednih) biogoriv, energije iz sintetičnih goriv in zelenega vodika.

V Focusu pogrešajo utemeljitev, kako bo Slovenija na trajnosten način ta delež dosegla in poudarjajo, da bi bilo smotrno višje cilje OVE v prometu doseči ob ambicioznejših ukrepih za zmanjšanje porabe energije v prometnem sektorju, s poudarkom na krepitvi javnega potniškega prometa, so še zapisali.

Veljavni NEPN, ki je bil sprejet konec februarja 2020, pokriva obdobje 2021-2030, s pogledom do 2040. Vlada se je 22. junija seznanila z drugim predlogom njegove posodobitve. Konec preteklega meseca ga je vlada poslala v Bruselj.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window