torek, 11.7.2023
Ljubljana, 11. julija (STA) - Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik, ki je ministru za delo Luki Mescu predstavil delo Zagovornika v letu 2022, je ministrstvu med drugim priporočil spremembo pokojninskega zakona pri določanju mirovanja poklicnega zavarovanja. Minister je povedal, da so začeli pripravo prenove pokojninskega sistema in bodo upoštevali to priporočilo.
Omenjene določbe so po oceni Zagovornika diskriminatorne do zaposlenih, ki opravljajo dela, ki jih po določeni starosti ni mogoče uspešno poklicno opravljati, so zapisali pri Zagovorniku.
Lobnik je ministru za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti povedal, da je Zagovornik lani svetoval 440 posameznikom, ki so menili, da so diskriminirani. V približno 50 zaključenih postopkih ugotavljanja diskriminacije je v 14 primerih ugotovil diskriminacijo. Opravil je tudi več ocen predpisov in pri devetih ocenil, da povzročajo diskriminatorno obravnavo. Poleg tega je dal več priporočil za odpravo ali preprečevanje diskriminacije. Med temi so priporočila glede zakonov in drugih predpisov, ki so v pristojnosti ministrstva za delo.
Na ministrstvu se po Meščevih besedah strinjajo z Zagovornikovo oceno o diskriminatornosti zakona o urejanju trga dela tam, kjer določa pogoje, da priseljenci še ostanejo v evidenci brezposelnih oseb. Za državljane EU in nekaterih drugih držav časovni rok za izpolnitev teh pogojev ni določen, za državljane tretjih držav pa je in razlikovanje temelji samo na osebni okoliščini državljanstva. Kot je dejal, je sprejetje sprememb zakona predvideno še letos.
S spremembo zakonodaje bo ministrstvo odpravilo tudi različno obravnavo mladoletnih oseb, ki so zaradi svojih oviranosti odvisni od tuje nege in pomoči, pri pravici do dodatka za pomoč in postrežbo, je napovedal Mesec. Pokojninski zakon namreč dodatek za pomoč in postrežbo zdaj daje zgolj slepim in slabovidnim otrokom in mladostnikom do 18. leta, drugi otroci in mladostniki s posebnimi potrebami, ki so prav tako odvisni od tuje pomoči in imajo podobne ali celo večje težave, pa pravice do tega nimajo, kar je po oceni Zagovornika diskriminatorno. Minister je Lobniku napovedal, da bodo ti dodatki na novo urejeni v zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih.
Lobnik in Mesec sta govorila tudi o tem, da za delo nezmožne osebe z duševnimi boleznimi nimajo pravice do nadomestila za invalidnost samo zato, ker jim po zakonu o socialnem vključevanju invalidov ni mogoče dodeliti statusa invalida. Zagovornik je že ocenil, da je takšna ureditev diskriminatorna. Minister je povedal, da je ministrstvo zaradi te Zagovornikove ocene in njegovih priporočil imenovalo delovno skupino, ki bo delo začela jeseni.
Lobnik je ministra znova opozoril, da je treba čim prej sprejetji pravilnik o minimalnih zahtevah za dostopnost do blaga in storitev, ki so na voljo javnosti. Tega pravilnika še vedno ni, kar pomembno vpliva na uresničevanje pravic ljudi z invalidnostmi, kot jih opredeljuje zakon o izenačevanju možnosti invalidov.
Zagovornik je pozdravil napoved državnega sekretarja na ministrstvu Dana Juvana, ki je na petkovi seji komisije DZ za peticije, človekove pravice in enake možnosti povedal, da bo ministrstvo upoštevalo priporočilo Evropske komisije in pripravilo nacionalni načrt ukrepov na področju pravic skupnosti LGBTIQ v Sloveniji. Slovenija je namreč ena redkih držav članic EU, ki takšnega načrta še nima.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki