Portal TFL

STA novice / Evropski parlament podprl akt o čipih

torek, 11.7.2023

Strasbourg, 11. julija (STA) - Evropski parlament je danes podprl akt o čipih, s katerim želi EU svoj delež na svetovnem trgu polprevodnikov do leta 2030 povečati z 10 na najmanj 20 odstotkov. Akt, ki je obenem namenjen zagotavljanju varnosti dobav in odpornosti, mora zdaj potrditi Svet EU.

Na plenarnem zasedanju v Strasbourgu je predlagani akt o čipih podprlo 587 poslancev, proti jih je bilo 10, 38 pa se je glasovanja vzdržalo, so sporočili iz Evropskega parlamenta.

Evropski parlament in Svet EU sta okvirni dogovor o aktu o čipih dosegla 18. aprila letos.

Cilj novega zakona je v Evropi ustvariti ugodno okolje za naložbe v čipe s pospeševanjem postopkov izdaje dovoljenj in priznavanjem kritičnega pomena čipov. Mala in srednje velika podjetja bodo prav tako imela koristi od povečane podpore, zlasti na področju oblikovanja čipov, da bi spodbudila inovacije, so pojasnili v Evropskem parlamentu.

Novi akt bo podpiral projekte, ki povečujejo varnost oskrbe EU s privabljanjem naložb in krepitvijo proizvodnih zmogljivosti. Evropski poslanci so v pogovorih s predstavniki Sveta EU zagotovili 3,3 milijarde evrov za raziskave in inovacije, povezane s čipi. Mreža kompetenčnih centrov bo vzpostavljena za reševanje pomanjkanja znanj in spretnosti v EU ter privabljanje novih talentov za raziskave, oblikovanje in proizvodnjo.

Vzpostavljen bo tudi mehanizem za krizno odzivanje, prek katerega bo Evropska komisija ocenila tveganja za dobavo polprevodnikov v EU. Indikatorji zgodnjega opozarjanja v državah članicah bodo uporabljeni za sprožitev opozorila o pomanjkanju čipov po vsej EU.

Mehanizem bo komisiji omogočil izvajanje nujnih ukrepov, kot je prednostna dobava izdelkov, ki jih še posebej prizadene pomanjkanje čipov ali izvajanje skupnih nabav za države članice. Evropski poslanci so obenem podprli uvedbo orodja za kartiranje, ki bo pomagalo prepoznati morebitna ozka grla pri dobavi.

Poslanci so prav tako podprli določbe za krepitev mednarodnega sodelovanja s strateškimi partnerji in glede zaščite intelektualne lastnine.

Dogovor morajo zdaj uradno potrditi še države članice EU.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window