ponedeljek, 3.7.2023
Ljubljana, 03. julija (STA) - V Koordinaciji samostojnih raziskovalnih inštitutov Slovenije (KOsRIS) odločno protestirajo proti vladnemu predlogu delovnih mest plačnih skupin H in J v kolektivni pogodbi za raziskovalno dejavnost. Ponujeni dvig plač za en plačni razred po njihovem ni sprejemljiv in pričakujejo takojšnji sestanek s predstavniki pristojnih ministrstev in Svizom.
Ob tem se v KOsRIS z razočaranjem sprašujejo, kako je možno, da se že od leta 2008 za strokovne sodelavke in sodelavce v raziskovalni dejavnosti nihče od odločevalcev ni nikoli dovolj odločno zavzel in ustrezno ukrepal, da bi se njihov položaj uredil.
Kot so opozorili v današnji izjavi za javnost, je analiza plač, ki so jo pripravili na ministrstvu za javno upravo (MJU), pokazala na podvrednotena delovna mesta in visoka nesorazmerja v primerjavi z drugimi plačnimi skupinami v javnem sektorju.
"To jasno opozori, da so plače strokovnih sodelavk in sodelavcev v H2 in zaposlenih v plačni skupini J najmanj sledile dvigu plač v javnem sektorju. Ponujeni dvig vlade za en plačni razred ni sprejemljiv in ni dovolj," so izpostavili.
Spomnili so, da so v koordinaciji pri pripravi plačne reforme prisluhnili vsem idejam ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, usklajevali so se z Rektorsko konferenco Slovenije in prisluhnili tudi željam sindikatov. Rezultat vsega dela je zaenkrat boren in ne rešuje nastale situacije oziroma jo celo slabša, saj zaposleni od ministrstva in od sindikata upravičeno pričakujejo, da izboljšata njihove plače, so navedli.
Trenutni vladni predlog pa po mnenju KOsRIS tudi ogroža izvajanje raziskovalne dejavnosti v Sloveniji, saj obstaja realna nevarnost, da bodo zaradi znižanja plač inštitute zapustili še kadri, ki so jih s težavo pridobili.
Za plačno skupino J v kolektivni pogodbi za raziskovalno dejavnost zahtevajo enak dvig, kot je predlagan za obstoječa delovna mesta v plačni skupini H1 (raziskovalci) in H2 (strokovni sodelavci), to je za najmanj štiri plačne razrede, ter vključitev dodatnih nujnih delovnih mest v plačno skupino H2. Tako bodo vsaj delno amortizirali v preteklih 15-tih letih nastala sramotna nesorazmerja v primerjavi s kolegi v širšem javnem sektorju, menijo.
Kot so tudi navedli, je bil dopolnjeni predlog delovnih mest v plačni skupini H2, potrebnih za nemoteno delo in preprečitev razpada sistema tudi v raziskovalni dejavnosti, posredovan na ministrstvi za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI) in MJU ter na Sviz.
Če vlada ne bo prisluhnila njihovim predlogom, bodo uporabili vse oblike delavskega pritiska za dosego svojih pravic, med drugim tudi prekinitev dela v jeseni 2023. Ob tem so opozorili, da bi prekinitev dela zaposlenih na strokovnih delovnih mestih popolnoma ohromila delovanje raziskovalnih zavodov, saj bo ogroženo izvajanje domačih in evropskih raziskovalnih projektov, zaposlovanje raziskovalcev, finančne storitve, vse potrebne pravne storitve in podobno.
Pričakujejo tudi takojšnji sestanek s predstavniki ministrstev za visoko šolstvo, znanost in inovacije in za javno upravo ter Sviza.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki