sreda, 28.6.2023
Ljubljana, 28. junija (STA) - Poslanci bodo o predlogu zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (OVE) dokončno glasovali na naslednji seji. V opoziciji so sicer prepričani, da se predlog preveč osredotoča na sončno in vetrno energijo, v koaliciji pa menijo, da je nujen. DZ je danes sicer sprejel številna dopolnila koalicije.
Zakon za hitrejše uvajanje OVE bo med drugim podlaga za določitev potencialnih prednostih območij za sončne in vetrne elektrarne ter bo določil tudi, kje je sončne elektrarne obvezno postaviti.
Državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen je v torek na seji DZ pojasnila, da zakonski predlog ne prinaša nobenih revolucionarnih rešitev, ki v državah okoli nas ne bi bile že udejanjene. Zakon je eden od potrebnih korakov za spremembo razvojne paradigme Slovenije, ki je na repu držav EU, kar se tiče izrabe sončne in vetrne energije.
Z izrabo samo teh dveh od narave danih virov lahko po besedah državne sekretarke pridobimo skoraj osemkrat več električne energije, kot je danes porabimo. "To je naša naravna danost. To nam je na dosegu roke, je hitro izvedljivo in poceni," je v torek izpostavila Seršen.
V opozicijskih poslanskih skupinah SDS in NSi so zakonskemu predlogu nasprotovali, saj menijo, da se zakon preveč osredotoča na sončno in vetrno energijo, premalo pa je poudarka na geotermalni energiji in hidroenergiji.
V SDS so vladi obenem očitali, da državljane straši in zavaja glede njihovega vpliva na podnebne spremembe. Vpliv Slovenije na podnebne spremembe je po njihovi oceni zanemarljiv.
Med razpravo je bilo mogoče slišati tudi očitke, da gre za lobistični zakon, naklonjen skupini Gen.
Državna sekretarka Seršen je glede očitkov o lobističnem zakonu ocenila, da lovke skupine Gen očitno daleč sežejo, glede na to, da se "cel svet obrača v to in cel svet prepoznava potrebo po zelenem prehodu".
Poslanka Svobode Nataša Avšič Bogovič je v torkovi razpravi izpostavila, da je sprejetje tega predloga zakona predpogoj za črpanje sredstev iz evropskega sklada za okrevanje in odpornost, saj je država dolžna na tem področju skrajšati postopke za postavitev naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov.
Na očitke, da se straši državljane, pa je poslanka odgovorila, da je edino pravilno in odgovorno, da podnebne spremembe naslavljamo tako, kot to počnejo velike države.
Poslanci so na glasovanju sprejeli tudi številna dopolnila koalicije za uskladitev besedila z opozorili zakonodajno-pravne službe, ki je imela na zakonski predlog nemalo pripomb.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki