Portal TFL

STA novice / Pred odločitvijo o povečanju števila evroposlancev potrebni dodatni tehnični pogovori članic

torek, 27.6.2023

Luxembourg, 27. junija (STA) - Ministri članic za zadeve EU so danes v okviru razprave o prenovi evropske volilne zakonodaje govorili tudi o predlogu Evropskega parlamenta za povečanje števila poslancev, v skladu s katerim bi tudi Slovenija imela enega več. Švedska ministrica Jessika Roswall je pojasnila, da je pred odločitvijo potrebna dodatna razprava na tehnični ravni.

"Predlog Evropskega parlamenta smo ravnokar dobili. Vemo, da je do evropskih volitev samo še eno leto. Pred sprejetjem odločitve potrebujemo dodatno razpravo na tehnični ravni, se pa vse članice zavedajo, da je treba to vprašanje hitro razrešiti," je glede predloga Evropskega parlamenta za povečanje števila evroposlancev povedala švedska ministrica.

Parlament je sredi meseca predlagal, da bi se število evropskih poslancev po volitvah, ki bodo med 6. in 9. junijem prihodnje leto, povečalo s trenutnih 705 na 716. Po dva dodatna sedeža bi prejeli Španija in Nizozemska, po enega pa Avstrija, Danska, Finska, Slovaška, Irska, Latvija in tudi Slovenija, ki ima trenutno v Evropskem parlamentu osem poslancev.

Zdaj mora novo sestavo Evropskega parlamenta soglasno potrditi Evropski svet, v katerem se sestajajo voditelji držav članic unije, potrebno pa bo tudi soglasje parlamenta.

Stališča držav članic se precej razlikujejo tudi glede predloga prenove evropske volilne zakonodaje, je povedala Roswall. Raziskava, ki jo je med državami članicami opravilo švedsko predsedstvo Svetu EU, je pokazala, da številne nasprotujejo več določbam v predlogu zakonodaje. Pri tem je ministrica izpostavila uvedbo transnacionalnih volilnih list in določbo, da bi volitve po vsej EU potekale na isti dan.

Rezultati raziskave bodo po njenih besedah španskemu predsedstvu Svetu EU, ki se bo začelo 1. julija, služili kot dobra podlaga za to, da bo videlo, kje je mogoče narediti napredek. Ni pa želela napovedovati, ali bodo spremembe potrjene še pred prihodnjimi volitvami.

Državni sekretar na slovenskem ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) Marko Štucin se je zavzel za nadaljevanje razprave o spremembah volilne zakonodaje. "Evropsko javno sfero moramo okrepiti tudi na področju volitev v Evropski parlament," so njegove besede navedli na ministrstvu.

Na današnjem zasedanju v Luxembourgu so ministri govorili še o pripravah na zasedanje voditeljev članic v četrtek in petek, na katerem bodo govorili o nadaljnji podpori Ukrajini, gospodarski konkurenčnosti EU in migracijah, pa tudi o odnosih s Kitajsko in napetostih na severu Kosova.

"EU mora še naprej odločno in enotno podpirati Ukrajino in zagotoviti, da grozodejstva, ki so bila storjena v Ukrajini, ne ostanejo nekaznovana," je v razpravi poudaril Štucin.

Ob tem je pohvalil prizadevanja Ukrajine, Moldavije in Gruzije za doseganje napredka na evropski poti. Poudaril je, da morajo v širitvenem procesu veljati enaki kriteriji za vse države ter da je treba ohranjati pozornost tudi na državah Zahodnega Balkana, so sporočili z MZEZ.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window