Portal TFL

STA novice / Zakonski predlog za hitrejše uvajanje OVE razdvaja DZ

torek, 27.6.2023

Ljubljana, 27. junija (STA) - Predlog zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (OVE) razdvaja DZ. V koaliciji so prepričani, da gre za nujno potreben zakon na področju boja s podnebnimi spremembami, medtem ko je iz opozicije mogoče slišati očitke, da se zakon preveč osredotoča na sončno in vetrno energijo.

Zakon ne prinaša nobenih revolucionarnih rešitev, ki v državah okoli nas ne bi bile že udejanjene, je v današnji predstavitvi v DZ poudarila državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen.

"Zakon, ki je pred vami, je res le eden od korakov, ki jih moramo narediti za spremembo razvojne paradigme naše države, ki na področju razogljičenja lovi sapo, ker je štartala prepozno, s tem pa izgublja na konkurenčnosti in predvsem na priložnosti, da ustrezno odgovori na izzive sodobnega časa," je bila jasna.

Seršen je opozorila, da je Slovenija na repu držav EU, kar se tiče izrabe sončne in vetrne energije, mnogi pa se še danes bojijo sprejeti to tehnologijo v svoj prostor. Ob tem je spomnila, da 100 let nazaj pri nas ni bilo avtocest, asfaltiranih cest, poslovnih con v vsaki občini in nobenih velikih hidro- ali termoelektrarn, ki so zdaj nekaj povsem normalnega.

Državna sekretarka je ob tem izrazila upanje, da bodo tako ljudje medse sprejeli tudi sončne in vetrne elektrarne.

"Z izrabo samo teh dveh od narave danih virov lahko pridobimo kar dvakrat več energije, kot je danes porabimo oziroma lahko dobimo skoraj osemkrat več električne energije, kot je danes porabimo. To je naša naravna danost. To nam je na dosegu roke, je hitro izvedljivo in poceni," je izpostavila.

Ker je DZ na aprilski seji opravil splošno razpravo o predlogu zakona, predstavitev stališč poslanskih skupin ni bila možna. Poslanci so zato razpravljali o členih in vloženih dopolnilih koalicijskih poslanskih skupin.

Janez Žakelj (NSi) je ponovno očital, da gre za lobistični zakon, naklonjen skupini Gen. V NSi so po njegovih besedah naklonjeni sončni in vetrni energiji, vendar pogrešajo večji poudarek tudi na geotermalni energiji in hidroenergiji.

Glede drugega bloka jedrske elektrarne (Jek 2) so veseli, da je prišlo do nekaterih obljub, da bo blok mogoče zgrajen že leta 2037. "Vendar, tu moram priznati, da smo časovnic že siti vsi, kajne," je bil kritičen.

Andrej Kosi (SDS) je vladi očital, da državljane straši in zavaja glede njihovega vpliva na podnebne spremembe. "Slovenija predstavlja 0,025 odstotka celotnega prebivalstva in vpliv Slovenije na podnebne spremembe je tak, kot je danes naš vpliv, ali bo zunaj sonce ali dež," je ocenil.

Tudi Kosi je bil kritičen do prevelike osredotočenosti na sončno in vetrno energijo, saj imamo v Sloveniji na voljo geotermalno energijo, zaradi velike površine gozdov pa potencial predstavlja še lesna biomasa, predvsem pa pridobivanje električne energije.

Po mnenju poslanca Zvonka Černača (SDS) predlaganega zakona ni mogoče podpreti, ker ne pomeni nekega postopnega prehoda k obnovljivim virom energije, ne zagotavlja uravnoteženega pristopa in popolnoma izpušča posamezne vire, obnovljive vire energije. Tako kot Žakelj je tudi Černač prepričan, da gre za lobističen zakon.

Poslanka Svobode Nataša Avšič Bogovič je izpostavila, da je sprejetje tega predloga zakona predpogoj za črpanje sredstev iz evropskega sklada za okrevanje in odpornost, saj je država dolžna na tem področju skrajšati postopke za postavitev naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov.

Na očitke, da se straši državljane, se je poslanka strinjala z ugotovitvijo, da je Slovenija zelo majhna država. "Vendar je edino pravilno in edino odgovorno, da podnebne spremembe naslavljamo tako, kot to počnejo velike države, kot to počnejo moderne družbe, kot to počnejo jedrne države, kamor želimo na marsikaterem področju tudi mi stopati in verjamem, da je edino pravilno, da se pri tem ne potuhnemo in čakamo, kaj bodo naredili drugi," je pojasnila.

Predrag Baković (SD) je v tej luči spomnil na požare v Kanadi, tamkajšnji dim pa se lahko hitro razširi tudi do Evrope. To pomeni, da neke lokalne zadeve niso več lokalne, ampak lahko hitro postanejo globalne, je izpostavil.

Državna sekretarka Seršen je glede očitkov o lobističnem zakonu ocenila, da lovke skupine Gen očitno daleč sežejo, glede na to, kaj delajo Portugalska, Nemčija in Madžarska.

"Očitno so bili ti lobisti, če pristajam na vaš diskurz, v preteklosti, res zelo neuspešni, glede na to, da smo na repu držav članic za sonce in veter, in očitno res globoko sežejo njihove lovke, če cel svet se obrača v to in cel svet prepoznava potrebo po zelenem prehodu," je dejala.

Opozicijski poslanci so obenem predlaganemu zakonu očitali, da se bo z njim povozilo številne druge zakone, kot so zakon o varstvu okolja, o urejanju prostora in gradbeni zakon.

Seršen je te navedbe zavrnila in pojasnila, da zakon uporablja obstoječe inštrumente prostorskega načrtovanja, odstranjuje administrativne ovire in odpravlja neke absolutne prepovedi.

DZ bo glasovanje opravil v sredo.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window