Portal TFL

STA novice / Odbor DZ dal zeleno luč noveli zakona o organizaciji ter financiranju vzgoje in izobraževanja

torek, 20.6.2023

Ljubljana, 20. junija (STA) - Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino se je na nujni seji opredeljeval do dopolnil koalicije k predlogu novele zakona o organizaciji ter financiranju vzgoje in izobraževanja in jih soglasno sprejel. Po noveli bodo šole lahko zaposlovale tudi strokovnjake brez pedagoško-andragoškega znanja. To bi moral pridobiti v treh letih od zaposlitve.

Glavni cilj predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanje, ki so ga v parlamentarni postopek vložile koalicijske stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica, je zagotoviti večjo dostopnost do pedagoškega osebja ob zagotavljanju vsaj obstoječe ravni kakovosti v izobraževanju, je v imenu predlagateljev pojasnil Gašper Ovnik (Svoboda). Tako se v posebni del izobraževalnega procesa dodajo drugi dokumenti, ki urejajo vsebino in obseg programskih novosti, je dodal.

Novela določa, da minister na podlagi predloga pristojnega javnega zavoda o uvedbi novega programskega elementa ali novosti s sklepom odloči, da šole in vrtci, ki so bile udeleženi v poskusu, izvajajo to še do izteka naslednjega šolskega leta po zaključku poskusa. Med drugim ureja dokazovanje znanja slovenščine, predvideva tudi priznanje pridobljene pedagoške, pedagoško-andragoške oziroma socialno pedagoške izobrazbe v primerih, ko posameznik z univerzitetnim študijskim programom prve stopnje pridobi strokovni naziv profesor.

V nadaljevanju je Ovnik izpostavil tudi spremembo, po kateri bodo vrtci in šole za določen čas dveh let lahko zaposlili osebo z izpolnjenimi pogoji glede stopnje in smeri izobrazbe, a brez opravljenega strokovnega izpita. Ko bi opravil ta izpit, bi takoj sklenil pogodbo za nedoločen čas.

Šole pa bodo lahko zaposlile tudi strokovnjake brez pedagoške, pedagoško-andragoške ali specialne pedagoške izobrazbe. Z njimi bi lahko sklenili pogodbo za določen čas treh let, s pogojem, da bi se ta delavec v enem letu vpisal na ustrezni študijski program za pridobitev manjkajoče izobrazbe. Če bi jo v treh letih pridobil, bi takoj sklenili pogodbo za nedoločen čas, je navedel Ovnik. Dodal je, da predlagana sprememba predstavlja pomemben korak pri reševanju kadrovske problematike v vzgoji in izobraževanju.

S tem se je strinjal tudi minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda. "Vlada podpira te spremembe, ker imamo pomanjkanje kadra, zlasti v srednjih poklicnih šolah, zato tudi možnost, da lahko v dveh letih opravijo strokovni izpit," je dejal. Sam verjame, da se bo "marsikdo, ki sedaj ne deluje v šolstvu, odločil, da gre v šolstvo in s tem tudi zapolni vrzeli", ki jih imamo na tem področju.

Komisija državnega sveta za izobraževanje, kulturo, znanost, šport in mladino je predlog novele po besedah Branimirja Štruklja podprla, a hkrati izpostavila nekatere težave, zato predlaga dopolnilo Sindikata vzgoje, izobraževanja , znanost in kulture Slovenije (Sviz). Vzrok za pomanjkanje učiteljev je neustrezno vrednotenje pedagoškega dela, s podaljševanjem časa učitelja brez strokovnega izpita in celo brez pedagoško-andragoškega znanja pa se po njegovem mnenju relativizira pomen pedagoške stroke. Zato sindikat v dopolnilu predlaga, da bi bil ta ukrep začasen in da bi po petih letih preverili, ali zanj sploh še obstajajo razlogi.

Marija Fabčič iz Združenje mestnih občin Slovenije je povedala, da občine nimajo pripomb, vseeno pa predlagajo spremembo, po kateri bi se lahko podeljevalo koncesijo tudi zasebnim vrtcem, ki ne delujejo po javno-veljavnem programu, pač pa izvajajo predšolsko vzgojo po posebnih pedagoških načelih, na primer Waldorfska pedagogika.

V razpravi je Alenka Helbl (SDS) pripomnila, da se je s predlogom novele dolgo čakalo, zdaj pa se na hitro sprejema, kljub temu noveli v stranki ne bodo nasprotovali. Opozorila je na veliko odprtih dilem. Med drugim, da plača ne dviguje ugleda, saj dober inženir še ne pomeni, da je tudi dober pedagog, je menila.

Predlagane ukrepe, ki odpirajo večjo fleksibilnost za prehajanje med različnimi trgi dela tudi v Levici po besedah poslanke Tatjane Grajf vidijo kot začasni ukrep za reševanje kadrovske krize v vzgoji in izobraževanju. Ob tem je izpostavila potrebo po celostni prenovi izobraževalnih programov.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window