sobota, 17.6.2023
Maribor, 17. junija (STA) - Da bi se povečal obseg zavarovanih površin kmetijske proizvodnje, je vlada ta teden sprejela uredbo o sofinanciranju zavarovalnih premij za zavarovanje primarne kmetijske proizvodnje. Po uredbi se od 1. julija višina sofinanciranja zavarovalnih premij za celotno kmetijsko proizvodnjo povečuje s 55 na 60 odstotkov obračunane zavarovalne premije.
Uredba, ki jo je pripravilo ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, določa namen, upravičence, pogoje in postopek za dodelitev pomoči za plačilo zavarovalnih premij, so sporočili z ministrstva.
Predpis zajema zavarovanje primarne kmetijske proizvodnje, in sicer zavarovanje posevkov, nasadov in plodov pred nevarnostjo toče, požara, udara strele, pozebe, poplave, viharnega vetra in viharja.
Prav tako zajema zavarovanje materialne škode na sredstvih v primarni kmetijski proizvodnji pred nevarnostjo toče, viharja, viharnega vetra in teže snega.
Uredba zajema tudi zavarovanje živali na kmetijskem gospodarstvu pred nevarnostjo pogina zaradi bolezni, zakola živali na kmetijskem gospodarstvu z veterinarsko napotnico ali usmrtitve živali zaradi bolezni in ekonomskega zakola zaradi bolezni.
Do sofinanciranja zavarovalne premije za zavarovanje primarne kmetijske proizvodnje so upravičeni nosilci oziroma fizične in pravne osebe ter združenje pravnih oz. fizičnih oseb, ki se pri nas ukvarjajo s primarno kmetijsko proizvodnjo in izpolnjujejo pogoje, določene z uredbo.
Sofinancirajo se zavarovalne premije, pri katerih je zavarovalno kritje z odbitno franšizo v višini najmanj 15 odstotkov zavarovalne vsote posevka, nasada ali plodov na posamezni zavarovani površini. Odkup odbitne franšize, manjše ali enake 15 odstotkom zavarovalne vsote posevka, nasada ali plodu na posamezni zavarovani površini, se po tej uredbi ne sofinancira, so pojasnili na ministrstvu.
S predpisom se ureja tudi elektronska oddaja zahtevkov, podpisana s kvalificiranim digitalnim potrdilom na spletnem mestu e-kmetija, sklepanje pogodb in vlaganje zahtevkov, odločitev o zahtevku in preveritev pred odobritvijo, zbiranje informacij, vodenje evidenc in pošiljanje podatkov, odgovornost za resničnost podatkov in vračilo neupravičeno izplačanih sredstev, poročanje in globe za prekrške.
Uredba stopi v veljavo 1. julija letos, saj obstoječa shema državne pomoči s tega področja velja do 30. junija.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki