torek, 6.6.2023
Ljubljana, 06. junija (STA) - Člani odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide so zavrnili predlog novele zakona o delovnih razmerjih, s katerim je želel Sindikat policistov Slovenije (SPS) uvesti strožje pogoje za izrek opozorila pred odpovedjo delovnega razmerja zaposlenemu.
Sindikat policistov Slovenije (SPS) je januarja lani v zakonodajni postopek vložil predlog novele zakona o delovnih razmerjih skupaj s 7323 overjenimi podpisi volivk in volivcev. S predlogom želi doseči, da bi bili pogoji za izrek opozorila pred odpovedjo delovnega razmerja zaposlenemu tako v javnem kot zasebnem sektorju strožji.
Po predlogu, ki ga je na takratni novinarski konferenci predstavil predsednik sindikata Kristjan Mlekuš, bi lahko delodajalec delavcu izdal pisno opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi le, če obstaja utemeljen krivdni razlog ali razlog nesposobnosti. Delavec bi imel po predlogu pravico do sodnega varstva zoper takšno opozorilo. Delodajalec bi lahko začel postopek redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi šele po pravnomočni sodni odločbi, s katero sodišče ugotovi utemeljenost takšnega opozorila, predlagajo.
Na ministrstvu se strinjajo z navedbami predlagatelja, da je treba zagotoviti dodatno pravno varnost delavca, ugotavljajo pa, da bi pravica do samostojnega sodnega varstva zoper pisno opozorilo pred odpovedjo lahko bistveno povečala število zadev na delovnih sodiščih. To bi posledično povzročilo dolgotrajnost postopkov ugotavljanja zakonitosti postopkov odpovedi in takšna situacija bi povzročila trajnejšo negotovost tako delavca kot delodajalca, je na današnji seji odbora dejal državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Igor Feketija.
Zato ocenjujejo, da je fazo postopka odkrivanja zakonitosti odpovedi delovnega razmerja bolj smiselno dograditi na način, da se delavcu zagotovi možnost zagovora o očitanih kršitvah in pri tem zagotoviti sodelovanje delavskih predstavnikov, je pojasnil državni sekretar.
Spremembe na tem področju so prav tako trenutno predmet usklajevanj socialnih partnerjev v okviru pogajalske skupine Ekonomsko-socialnega sveta za pripravo novele zakona o delovnih razmerjih. Na ministrstvu zato predlagajo, da se predlagano novelo danes zavrne, saj bo dodatna pravna varnost delavca ustvarjena v okviru dialoga med socialnimi partnerji.
Na glasovanju je novelo zakona podprl en član odbora, medtem ko jih je bilo 13 proti.
Proti predlaganim spremembam je med drugim glasoval poslanec Levice Miha Kordiš, čeprav, kot je dejal, se z vsebino novele strinja. V razpravi je poudaril, da je treba delavce, še posebej pa njihove sindikalne predstavnike bolje zavarovati pred povračilnimi ukrepi delodajalcev.
Prepričan je, da je treba to temo rešiti na zakonski ravni, veliko pa je k političnemu pritisku in odpiranju javnega prostora v tej smeri prispevala pobuda Sindikata policistov Slovenije. Vendar so se ob začetku mandata s predstavniki predlagatelja novele dogovorili, da se to področje ureja na ravni socialnega dialoga in v okviru celovite novelacije zakona o delovnih razmerah.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki