ponedeljek, 29.5.2023
Ljubljana, 29. maja (STA) - Varuh človekovih pravic Peter Svetina je s člani Sveta varuha danes razpravljal o stanju vladavine prava v Sloveniji, ob čemer so obravnavali poročilo Evropske komisije o vladavini prava. Varuh ob tem pričakuje čim širšo razpravo o ugotovitvah Evropske komisije po posameznih področjih in za uresničitev njenih priporočil.
Evropska komisija spremlja štiri področja pravne države, in sicer pravosodni sistem, področje preprečevanja korupcije, pluralnost in svobodo medijev ter druga institucionalna vprašanja, ki vplivajo na nacionalne sisteme zavor in ravnovesij v državah članicah Evropske unije. Slovenija je lani prejela šest priporočil, ki so pokazatelj pomanjkljivosti v delovanju pravne države pri nas, so v sporočilu za javnost zapisali pri Varuhu.
Čeprav ta niso pravno obvezujoča, pa je varuh človekovih pravic Svetina vse pristojne institucije pozval, da jih preučijo in čim prej implementirajo v slovenski pravni red.
Na področju pravosodja pri Varuhu izpostavljajo potrebo po sprejemu dodatnih ukrepov, ki bodo omogočili večjo dostopnost do brezplačne pravne pomoči. Obenem pa pričakujejo spremembe zakonodaje, ki bodo vsem žrtvam kaznivih dejanj omogočile odškodnino ne glede na njihovo državljanstvo ter zadostno število sodnih izvedencev v družinskih zadevah.
Glede izvrševanja sodb Evropskega sodišča za človekove pravice Varuh predlaga, naj bodo akcijski načrti in priporočila dostopni tudi v slovenskem jeziku in naj država pristopi k prevajanju vodilnih sodb v slovenščino. Varuh človekovih pravic opozarja tudi na prepočasno izvrševanje sodb Sodišča Evropske unije, predvsem na področju okolja in prostora ter naraščanje števila neizvršenih odločb ustavnega sodišča, pri čemer priporoča vzpostavitev mehanizma za zagotavljanje strokovne podpore za izvrševanje odločb ustavnega sodišča.
Na področju umetne inteligence pri Varuhu vsem nacionalnim organom, še posebej ministrstvu za digitalno preobrazbo priporoča, da na vseh ravneh posebno pozornost namenijo vidikom človekovih pravic in pravne države pri digitalizaciji različnih sistemov in podsistemov družbe.
Varuh je izpostavil tudi področje migracij, predvsem ravnanje policije na mejah in pomen individualne obravnave migrantov.
Glede pluralnosti medijev in svobode govora pri Varuhu izpostavljajo problematiko sovražnega govora in v luči tega spremembe zakona o medijih. Znova opozarjajo tudi na porast strateških tožb proti novinarjem in zagovornikom človekovih pravic, pozdravljajo pa sprejetje zakona o zaščiti prijaviteljev konec januarja letos.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki