sreda, 24.5.2023
Luxembourg, 24. maja (STA) - Sodišče EU je sklep Evropske komisije o odobritvi subvencij, ki jih je Italija med pandemijo covida-19 izplačala italijanskim letalskim prevoznikom, razglasilo za ničen. Kot je zapisalo v utemeljitvi, komisija ni obrazložila svoje ugotovitve, da ukrep poleg določb o državni pomoč ni v nasprotju z drugimi določbami prava EU.
Italija je oktobra 2020 Evropski komisiji priglasila ukrep pomoči v obliki subvencij, izplačanih nekaterim letalskim prevoznikom z italijansko licenco iz sklada za nadomestilo škode v višini 130 milijonov evrov. Namen ukrepa je bila povrnitev škode zaradi omejitev potovanj in drugih zajezitvenih ukrepov zaradi pandemije covida-19.
V skladu z enim od pogojev za upravičenost, določenim z ukrepom, so morali letalski prevozniki, da so lahko bili upravičeni do tega ukrepa, za svoje zaposlene, katerih domača baza je v Italiji, in za zaposlene v tretjih podjetjih, ki sodelujejo pri njegovi dejavnosti, uporabljati plačilo, ki je enako ali višje od minimalne plače, določene z nacionalno kolektivno pogodbo za sektor zračnega prevoza.
Komisija je, ne da bi začela uradni postopek preiskave, odločila, da ukrepu ne bo nasprotovala, ker je združljiv z notranjim trgom. Letalska družba Ryanair je zaradi te odločitve na Sodišče EU vložila ničnostno tožbo.
Sodišče je sklep razglasilo za ničen zaradi kršitve obveznosti obrazložitve. Kot so na sodišču zapisali v današnjem sporočilu, mora v skladu z ustaljeno sodno prakso sklep, da glede priglašene pomoči ne bo uveden uradni postopek preiskave, zajemati razloge, zaradi katerih komisija meni, da ne gre za resne težave pri presoji združljivosti zadevne pomoči z notranjim trgom.
"Čeprav v zvezi s tem zadostuje kratka obrazložitev, morajo biti v njej jasno in nedvoumno navedeni razlogi, zaradi katerih je komisija presodila, da ne gre za take težave," so poudarili.
Kot so pojasnili, je komisija v izpodbijanem sklepu sicer trdila, da je zahteva glede minimalnega plačila neločljivo povezana z zadevnim ukrepom in da ta zahteva ni neločljivo povezana s ciljem navedenega ukrepa, vendar ni jasno in nedvoumno navedla razlogov, ki so jo pripeljali do teh dveh trditev. Prav tako ni obrazložila ugotovitve, da zahteva glede minimalnega plačila ni v nasprotju z "drugimi določbami prava Unije".
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki