torek, 23.5.2023
Ljubljana, 23. maja (STA) - Poslanci so na današnji seji z 70 glasovi za, 1 glasom proti in 7 vzdržanimi sprejeli spremembe poslovnika DZ. Te med drugim uvajajo možnost korespondenčnih sej delovnih teles DZ in usklajujejo razporejanje neporabljenega časa za razpravo. Predlog sprememb poslovnika DZ so sicer v proceduro vložile vse poslanske skupine, z izjemo NSi.
Spremembe med drugim dopolnjujejo ureditev instituta korespondenčne seje. Če je na seji delovnega telesa, ki ni sklepčna, navzoča najmanj tretjina njegovih članov, lahko ti sklenejo, da se odločitve sprejmejo na korespondenčni seji. Prav tako določijo tudi predloge odločitev, o katerih odloča delovno telo.
V skladu s parlamentarno prakso usklajujejo razporejanje še ne porabljenega časa za razpravo na seji. Ko čas, ki je določen za razpravo, še ni potekel, vrstni red vnaprej priglašenih razpravljavcev pa je izčrpan, je možna le ena razdelitev še razpoložljivega časa. Poleg tega replika v razdelitvi časa ni možna.
V skladu z odločbo ustavnega sodišča črtajo institut avtentične razlage zakona in tudi avtentične razlage poslovnika.
Zakona, ki je v ponovnem odločanju, v mnenje ne bodo več pošiljali zakonodajno-pravni službi DZ. Večina zahtev državnega sveta za ponovno odločanje se namreč nanaša na vprašanja vsebinske narave, do katerih pa se zakonodajno-pravna služba ne more opredeljevati.
Predsednik vlade bo lahko glede na spremembe poslovnika predsednika DZ o tem, ali bo funkcijo odstopljenega ministra opravljal sam ali jo poveril drugemu ministru, pisno obvestil tudi na seji, ki že poteka, in ne šele na prvi naslednji seji DZ.
Vnesli so tudi več redakcijskih popravkov členov poslovnika, z nekaterimi določili pa jasneje opredeljujejo nekatere določbe, ki se že izvajajo v parlamentarni praksi.
Predlog sprememb poslovnika DZ so v proceduro vložile vse poslanske skupine, z izjemo NSi, ki pa danes predlogu ni nasprotovala. Proti je glasoval le poslanec Svobode Aleš Rezar.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki