ponedeljek, 22.5.2023
Ljubljana, 22. maja (STA) - Ministrstvo za solidarno prihodnost je pripravilo predlog prenovljenega zakona o dolgotrajni oskrbi, ki bo v javni razpravi do petka. Predlog zakona med poglavitnimi rešitvami med drugim izpostavlja združitev dolgotrajne oskrbe pod eno ministrstvo in vzpostavitev vstopnih točk za dolgotrajno oskrbno v okviru centrov za socialno delo.
Predlog prenovljenega zakona o dolgotrajni oskrbi pristojnosti in naloge s področja dolgotrajne oskrbe, ki so bile razdeljene med ministrstvo za zdravje in ministrstvo za delo, združuje pod ministrstvo za solidarno prihodnost. To po oceni pripravljavcev zakona pomeni poenostavljeno urejanje, odločanje in postopke izvajanja sistemskih in administrativnih aktivnosti na področju dolgotrajne oskrbe.
Predlog zakona predvideva vzpostavitev vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo v okviru centrov za socialno delo (CSD). "Ker bodo za izvajanje tega zakona zagotovljeni ustrezni dodatni kadrovski in finančni viri za CSD, izvajanje tega zakona ne pomeni dodatne obremenitve," ministrstvo za solidarno prihodnost poudarja v predlogu zakona.
Eden osrednjih ciljev predloga zakona je po njihovih navedbah tudi okrepiti dolgotrajno oskrbo na domu. Zato se pri postopnem uvajanju pravic do dolgotrajno oskrbo storitve v predlogu zakona začnejo izvajati pred uvedbo institucionalnega varstva. Dolgoročna vizija oskrbe v skupnosti je krepitev mreže obstoječih izvajalcev, ki bodo zagotavljali dolgotrajno oskrbo na domu po vsej državi.
Predlog zakona kot izvajalce dolgotrajne oskrbe v instituciji definira domove za starejše. Za oskrbovalce družinskih članov predlog zakona prinaša dvig plačila za izgubljen dohodek v višini 1,5 minimalne plače.
Na kadrovskem področju predlog zakona med drugim širše opredeljuje minimalne kadrovske pogoje za izvajanje osnovnih dnevnih opravil. Tako oskrba ni vezana zgolj na smer oziroma program socialnega oskrbovalca, ampak omogoča širši nabor profilov oziroma poklicev za ključna delovna mesta.
Predlog zakona uvaja možnost, da se uporabnik sam odloči, katere storitve iz naslova dolgotrajne oskrbe bo prejemal. V ospredju je dolgotrajna oskrba v skupnosti, saj je osnova izhodišče, da si vsak želi čim dlje ostati doma, kar seveda seveda ne pomeni, da se ukinja ali otežuje dostop do dolgotrajne oskrbe v instituciji. Uporabnik lahko izbira med dolgotrajno oskrbo v instituciji, dolgotrajno oskrbo na domu in denarnim prejemkom, ministrstvo pojasnjuje v predlogu zakona.
Zakon natančno opredeljuje tudi primerljive storitve, v primeru prejema katerih posameznik ni upravičen do dolgotrajne oskrbe.
Izhodišča predloga prenovljenega zakona o dolgotrajni oskrbi je ministrstvo za solidarno prihodnost pred dvema tednoma predstavilo Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS). Predlog zakona bo v okviru ESS usklajevala posebna pogajalska skupina. V zakonodajni postopek pa naj bi ga vložili pred poletjem, so po seji povedali predstavniki ministrstva.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki