petek, 28.4.2023
Bruselj, 28. aprila (STA) - Evropska komisija in pet držav članic EU, ki ležijo v bližini Ukrajine, je doseglo politični dogovor glede prevelikih količin žita iz Ukrajine, je na Twitterju sporočil podpredsednik komisije Valdis Dombrovskis. Napovedal je, da bodo omejili uvoz štirih žit in zagotovili finančno pomoč državam. Te pa bodo odpravile prepoved uvoza žita iz Ukrajine.
"Z veseljem sporočam, da smo dosegli politični dogovor glede uvoza ukrajinskih kmetijskih proizvodov v EU. S petimi članicami in Ukrajino smo se dogovorili, kako se bomo soočili z razmerami," je v videu, objavljenem na Twitterju, dejal Dombrovskis. Gre za Poljsko, Slovaško, Madžarsko, Romunijo in Bolgarijo, ki so se zaradi velikih količin uvoženega žita iz Ukrajine znašle v težavah.
Napovedal je, da bo komisija predlagala izredne zaščitne ukrepe za štiri najbolj občutljive kmetijske proizvode. To so pšenica, koruza, oljna ogrščica in sončnična semena.
Kot so že pred dogovorom pojasnili viri pri EU, ta ukrep pomeni, da bi bilo mogoče proizvode v peterico članic uvoziti zgolj, če bi bilo blago namenjeno v druge članice ali tretje države.
Za več drugih proizvodov bodo medtem uvedli preiskavo, ali je treba tudi zanje uvesti določene ukrepe, je povedal Dombrovskis. Za kmete v prizadetih državah pa bo na voljo finančna pomoč v višini 100 milijonov evrov.
Ukrajinske sosede bodo v zameno odpravile enostranske ukrepe, ki so jih uvedle v povezavi z ukrajinskim žitom, je še dejal. Večinoma so začasno prepovedale njegov uvoz.
"Imamo torej rešitev, ki naslavlja težave kmetov tako v članicah, kot tudi v Ukrajini," je sklenil izvršni podpredsednik komisije, ki je vodil pogovore z državami.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je že pozdravila dogovor, ki po njenih besedah ohranja ukrajinski izvoz in s tem hrano za svet, obenem pa je dober tudi za evropske kmete.
Poljska, Slovaška, Madžarska, Romunija in Bolgarija so se zaradi prevelikih količin uvoza ukrajinskega žita, za katero je EU junija lani odpravila carine, znašle v težavah. Prišlo je do kopičenja zalog, zaradi česar je na trgu pristalo veliko žita po tako nizkih cenah, da izkrivljajo tržne razmere. Zato so se odločile za enostranske ukrepe.
Ravno danes so sicer članice EU podprle enoletno podaljšanje uredbe, v skladu s katero je EU odpravila carine na ukrajinsko žito. Zdaj mora to potrditi še Evropski parlament, nato pa uradno še Svet EU, v katerem so države članice.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki