petek, 21.4.2023
Ljubljana, 21. aprila (STA) - Državni zbor je danes s 67 glasovi za in nobenim proti prižgal zeleno luč noveli zakona o nekaterih koncesijskih pogodbah. Novela je bila potrebna zaradi uradnega opomina Evropske komisije glede neustreznega prenosa direktive in ne prinaša večjih vsebinskih sprememb. Poslanci pripomb na predstavljene rešitve danes niso imeli.
Državna sekretarka na ministrstvu za finance Saša Jazbec je danes v DZ uvodoma pojasnila, da je novela zakona iz leta 2019 potrebna zaradi uradnega opomina Evropske komisije, ki je ocenila, da prenos evropske direktive na tem področju v slovensko zakonodajo ni bil ustrezen. Vsebinskih razlik novela po njenih besedah ne prinaša.
Jazbec je v luči potrebe po noveli izpostavila predvsem razliko med konceptom koncesije v Sloveniji in na ravni EU.
"Bistvena razlika je v tem, da v Sloveniji koncesije tradicionalno razumemo kot podelitev posebne ali izključne pravice, kar pa ne drži za koncesije, kot jih opredeljuje direktiva, saj so koncesije v direktivi razumljene bolj kot nadgradnja javnih naročil, kjer gre za dolgoročnejše razmerje, v katerem koncesionar prevzame operativno tveganje, kar pomeni, da se mu sredstva, ki jih je moral vložiti za izvajanje koncesije, morda ne bodo povrnila v času izvajanja koncesije," je pojasnila.
Zakon in direktiva se tako zdaj ne uporabljata za nekatere slovenske koncesije, ki se nanašajo na oskrbo s pitno vodo, elektronske komunikacije, linijske potniške prevoze, vzdrževanje državnih cest in negospodarske storitve splošnega pomena, kot so na primer zdravstvene storitve, vključno z veterinarskimi in lekarniškimi storitvami, je naštela.
Ministrstvo za finance pa s spremembami ureja razlikovanje med splošnimi, t. i. javnimi koncedenti in koncedenti, ki delujejo na infrastrukturnem področju in podelijo koncesijo za izvajanje dejavnosti na tem področju.
Novela dopolnjuje tudi določbe glede izvajanja koncesije s podizvajalci, spreminja rok za njihovo imenovanje, dodaja obveznost izpolnjevanja pogojev zanje, predvsem z namenom preprečitve kršenja delovne zakonodaje, je povedala državna sekretarka.
Ob tem po njenih besedah ustrezneje določa izračun najdaljšega trajanja koncesijskega obdobja. Za določitev najdaljšega trajanja koncesije nad pet let je zakon doslej določal povrnitev dobička, ki je vedno pozitiven, namesto donosa na sredstva, ki je lahko tudi negativen, "kar je tudi bistveno za prevzemanje operativnega tveganja koncesionarja".
Poleg tega spremembe, tako Jazbec, urejajo izločilne pogoje v primeru koncesij na področju obrambe in varnosti, kljub temu da slovenska zakonodaja takšnih koncesij niti ne predvideva.
Dopolnjuje se še določbe glede spreminjanja koncesijske pogodbe v času trajanja na način, da se jasno zapiše, da je za vse druge spremembe, ki niso izjema po zakonu, treba izvesti nov postopek izbire koncesionarja.
Med poslanci kakšnih polemik glede predlaganih sprememb ni bilo zaznati. Slišati je bilo le, da morata biti vlada in DZ pri prenašanju evropskih predpisov v slovenski pravni red bolj pozorna.
Glede na to, da je usklajevanje sprememb predloga zakona lani na strokovni ravni potekalo tudi s predstavniki Evropske komisije, ki naj bi rešitve ocenila kot ustrezne, pripomb ni bilo niti v opoziciji.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki