sreda, 19.4.2023
Ljubljana, 19. aprila (STA) - V opozicijskih poslanskih skupinah SDS in NSi so v razpravi o interpelaciji vlade Roberta Goloba kritični do njenega dela, med drugim ji očitajo neuspešnost zdravstvene in ostalih napovedanih reform. V SDS so ob tem napovedali, da bodo pripravili sklepe, ki bi vladi naložili odpravo nezakonitih stanj ter prenehanje protiustavnega delovanja.
Muzej slovenske osamosvojitve je prejšnja vlada ustanovila z namenom ohranjanja in preučevanja kulturne dediščine, vezane na osamosvojitev, je v predstavitvi stališč poslanskih skupin dejal poslanec SDS Franc Breznik. Trenutna vlada pa je muzej skupaj z muzejem novejše zgodovine združila v Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije. SDS nasprotuje, da v imenu muzeja ni več besede osamosvojitev, združitev pa da "predstavlja zgodovinski izbris in zgodovinsko napako".
"Predlagatelji interpelacije o delu in odgovornosti vlade menimo, da je bila osamosvojitev dosežek enotnosti naroda, da si za to obdobje osamosvojitve Slovenije zasluži samostojen muzej, zato odločitev vlade o ukinitvi muzeja predstavlja norčevanje iz slovenske zgodovine," je dejal Breznik.
Po njegovih besedah je vlada med svojimi prioritetami navedla, da bodo povrnili integriteto politikom, zagotovili politično stabilnost in povrnili zaupanje v demokratične institucije države. "Dosedanji rezultati vlade so v večini zavez, razen pri izpolnjevanju načrta razgradnje temeljnih ustavnih vrednot, daleč od obljub in ciljev, ki ste jih zapisali v programu za delo koalicije," ocenjujejo v SDS.
Od nastopa vlade "smo bili priča razvrednotenju družine, razgradnji zdravstvene oskrbe, grožnjam podjetnikom, znižanju plač v gospodarstvu, znižanje splošne olajšave pri dohodnini, siromašenje velikega dela upokojenske generacije", je povedal Breznik. SDS vladi očita tudi ukinitev urada za demografijo in neuspeh na področju zdravstva.
Breznik je v predstavitvi stališča poslanske skupine SDS dejal še, da je namen interpelacije pridobiti pisne in ustne odgovore vlade na naštete očitke in vprašanja. V SDS bodo nato oblikovali sklepe, ki bodo "vladi naložili odpravo nezakonitih stanj ter prenehanje protiustavnega delovanja".
V poslanski skupini NSi pa vladi očitajo kulturni boj. "Ta vlada je po našem mnenju zamudila priložnost, da pomiri politične in družbene konflikte," je povedal poslanec Janez Cigler Kralj. Dodal je, da je simbol tega tudi ukinitev muzeja slovenske osamosvojitve.
Menijo, da ministrstvo za kulturo ob ukinitvi ni predstavilo resne vizije razvoja novega muzeja. "To gre v največjo škodo vrednotam slovenske osamosvojitve, saj nimamo več namenskega prostora, kjer bi se sistematično in centralizirano zbirali ter predstavljali zgodovinski viri iz tega zelo dragocenega obdobja," so prepričani.
Tudi v NSi vlado kritizirajo zaradi zdravstvenega sistema, ki je "v resnih težavah". Vladi očitajo, da je ustavila večino investicij v zdravstveno infrastrukturo, ki jih je zastavila prejšnja vlada. "Ambulante za neopredeljene so bile prvi gasilski ukrep te vlade v zdravstvu, ki je pa povzročil novo nezadovoljstvo, nova nesorazmerja in nove odhode zdravnikov," je povedal Cigler Kralj.
Po njegovih besedah tudi interventni zakon za odpravo čakalnih vrst ni uspešen. Poudaril je, da vlada ne bo ukinila dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ampak ga bo le preoblikovala, iz prostovoljnega zavarovalniškega produkta pa da bo zdaj nastal obvezen prispevek za zdravstvo. "Po naši oceni vlada s tem na široko odpira pot pospešeni privatizaciji slovenskega zdravstva, ker bomo morali državljani še več storitev doplačevati iz svojega žepa," menijo.
V NSi vladi očitajo upočasnjevanje postopkov za izgradnjo drugega bloka nuklearke in "s tem postavlja na kocko energetsko samooskrbo in neodvisnost Slovenije". Vlado kritizirajo tudi zaradi kadrovanja, odstranjevanja žice na meji in odsotnosti napovedanih reform. Cigler Kralj je dejal, da obžalujejo, da poslanci ne bodo glasovali o konstruktivni nezaupnici, zato bodo med razpravo od vlade zahtevali odgovore.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki