sreda, 19.4.2023
Strasbourg, 19. aprila (STA) - Evropski parlament je danes sprejel uredbo, po kateri bodo morala podjetja poskrbeti, da izdelki, ki se prodajajo v EU, niso bili proizvedeni na račun krčenja in degradacije gozdov. Morala bodo tudi preveriti, če so proizvodi skladni z zakonodajo države proizvajalke na področju človekovih pravic in spoštovanja pravic domorodnih ljudstev.
Podjetja bodo tako lahko proizvode prodajala v EU le v primeru, ko bo dobavitelj izdelka predložil potrdilo, da proizvod po 31. decembru 2020 ni prišel z zemljišča, kjer je bil gozd izkrčen, oziroma da njegova proizvodnja ni povzročila degradacije gozdov, so sporočili iz Evropskega parlamenta.
Cilj uredbe je boj proti podnebnim spremembam in ohranjanje biotske raznovrstnosti. Obenem bodo morala podjetja preveriti, ali so proizvodi skladni z zakonodajo države proizvajalke na področju človekovih pravic, poskrbeti pa bodo morala tudi za spoštovanje pravic domorodnih ljudstev.
Nova zakonodaja velja za govedo, kakav, kavo, palmovo olje in več njegovih derivatov, sojo, les, kavčuk, oglje in tiskovine. Velja tudi za blago, ki te proizvode vsebuje oziroma je bilo z njimi krmljeno ali izdelano, na primer usnje, čokolada in pohištvo.
Evropska komisija bo države ali dele držav na podlagi objektivne in pregledne ocene v 18 mesecih od začetka veljavnosti uredbe označila za takšne z nizkim, standardnim ali visokim tveganjem. Delež pregledov gospodarskih subjektov bo določen glede na stopnjo tveganja: devet odstotkov za države z visokim tveganjem, tri odstotke za države s standardnim tveganjem in en odstotek za države z nizkim tveganjem.
Za neupoštevanje uredbe, ki so jo poslanci danes sprejeli s 552 glasovi za, 44 proti in 43 vzdržanimi, bodo predpisane sorazmerne in odvračilne kazni. Višina najvišje globe bo najmanj štiri odstotke skupnega letnega prometa subjekta v EU, so še sporočili iz Strasbourga.
Nova pravila mora zdaj uradno potrditi Svet EU, veljati pa bodo začela 20 dni po objavi v uradnem listu EU. Po podatkih Bruslja je potrošništvo v EU sicer odgovorno za okoli deset odstotkov svetovnega krčenja gozdov, več kot dve tretjini te potrošnje pa predstavljata palmovo olje in soja.
Organizacija Greenpeace je medtem besedilo zakona označila za "le prvi korak". Po njeni oceni je ta namreč pomanjkljiv, saj med drugim izključuje ekosisteme, kot je savana, in ni usmerjen proti evropskim bankam, ki financirajo projekte, v okviru katerih se gozdovi uničujejo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki