Portal TFL

STA novice / Delodajalci: Ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ne sme iti v breme gospodarstva

sreda, 12.4.2023

Ljubljana, 12. aprila (STA) - Delodajalci ostro nasprotujejo kakršnemukoli povečevanju obremenitve delodajalcev, so novico, da so poslanci Svobode v DZ vložili novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, danes za STA pospremila delodajalska združenja. Za zdaj sicer bistvenih vsebinskih sprememb niso zaznala, so pa previdna, ker s predlogom še niso podrobno seznanjena.

V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so uvodoma poudarili, da predlog zakona težko podrobno komentirajo, saj s konkretno vsebino zakona še niso seznanjeni. Glede na dosedanje informacije naj za zavarovance in delodajalce ne bi prinesel velikih vsebinskih sprememb, ugotavljajo.

"Iz trenutno razpoložljivih informacij v medijih naj bi breme pavšalnega zneska prispevka za zdravstveno zavarovanje tudi v prihodnje nosil zaposleni sam, le delodajalec naj bi znesek po novem nakazal Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije," so povzeli. Se pa po njihovih besedah postavljajo vprašanja, kaj bo s tistimi, ki so se zavestno odločili za neplačevanje tega zavarovanja, kaj z nezaposlenimi, ki to zavarovanje plačujejo, in kaj z zavarovalnicami, ki ta produkt sedaj ponujajo.

Kot so podčrtali, pa nasprotujejo kakršnemukoli povečevanju obremenitve delodajalcev, "saj so delodajalci v Sloveniji, prav zaradi prispevkov, že danes med najbolj obremenjenimi v Evropi".

Še bolj kratki so bili v Združenju delodajalcev Slovenije (ZDS), kjer so navedli le, da se zavzemajo za "stabilen in predvidljiv sistem zdravstvenega zavarovanja s čim manj birokracije".

Ob tem pričakujejo, da košarica pravic ostane vsaj v enakem obsegu kot do sedaj, in sicer za vse, ki vplačujejo, tako za zaposlene kot ostale deležnike.

Da "absolutno nasprotujejo" kakršnikoli dodatni obremenitvi delodajalcev, pa so se na dogajanje odzvali tudi v Trgovinski zbornici Slovenije (TZS). Prav tako si ne morejo predstavljati, da bi se plače delavcem zaradi sprememb sistema t. i. dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja znižale. Od odgovornih zato pričakujejo, da se pred kakršnokoli spremembo obstoječega sistema opravi temeljito strokovno razpravo.

Tudi v TZS so sicer zapisali, da s predlogom zakona niso seznanjeni, opozorili pa so še, da o ukinjanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ni potekal socialni dialog na Ekonomsko-socialnem svetu (ESS).

"Glede na današnje izjave predsednika vlade spremembe ne bodo predstavljale dodatne obremenitve plač, v OZS pa upamo, da država tega bremena dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v prihodnje ne bo prenesla v breme delodajalcev," so bili v odzivu previdni tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije.

Ob tem pa so opozorili, da bo pri delodajalcih prišlo do sprememb v administraciji pri obračunu plač.

Poslanska skupina Svoboda je danes v DZ vložila novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, s katero želijo ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga prenesti v obvezno zdravstveno zavarovanje v obliki plačil obveznega zdravstvenega prispevka v enotnem fiksnem znesku, v višini 35 evrov.

Premier in predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je ob predstavitvi predloga poudaril, da gre sicer zgolj za prvi korak pri preoblikovanju financiranja zdravstvene blagajne, ki ga načrtujejo do konca leta 2024. "Do takrat pa bo financiranje ostalo enako kot danes, brez podražitev," je napovedal.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window