sreda, 12.4.2023
Ljubljana, 12. aprila (STA) - V NSi znova zahtevajo sklic seje odbora DZ za izobraževanje o povišanju cen programov vrtcev. Vlado, ki ji sicer očitajo, da omenjeni problem ignorira, ob tem med drugim pozivajo, da pripravi paket pomoči za kritje dviga stroškov dela vrtcev. Predlagajo tudi, da se znesek obroka kredita ali najemnine izvzame iz ugotovljenega dohodka družine.
V NSi ob tem vladi očitajo, da še vedno ne želi prisluhniti težavam občin, ki so zaradi dviga stroškov po njihovih besedah prisiljene breme podražitev prevaliti na občine in starše. Kot opozarjajo, so se namreč cene vrtcev z letošnjim letom povišale za 14 do 17 odstotkov, ponekod tudi več, kar močno vpliva na družinske proračune.
NSi tako med drugim predlaga, da odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino vlado pozove k pripravi celovitega paketa ukrepov pomoči slovenskim občinam, zasebnim vrtcem s koncesijo in zasebnim vrtcem, ki izvajajo javno veljavni program, s katerim bi pokrili dvig vseh stroškov dela in stroškov rasti cen hrane in energentov. Prav tako predlagajo, da vlada pripravi spremembo zakonodaje na način, da se znesek za odplačilo kredita ali znesek plačila za najemnino za nepremičnino, v kateri družina dejansko prebiva, odšteje od povprečnega mesečnega dohodka na osebo, ki je osnova za uvrstitev v dohodkovni razred za znižano plačilo vrtca.
Na predlog NSi pa bi DZ vlado pozval tudi, da v sistem reguliranih cen plina in daljinskega ogrevanja vključi tudi srednje šole in glasbene šole ter pristojni odbor DZ obvešča o poteku in sklepih pogajanj z reprezentativnimi združenji občin.
Sklic seje pristojnega odbora DZ zaradi napovedanih podražitvah cen vrtcev so sicer v NSi zahtevali že februarja. Člani odbora so takrat tudi sprejeli sklep, s katerim so vladi predlagali pripravo celovitega paketa ukrepov pomoči občinam, zasebnim vrtcem s koncesijo in z javno veljavnim programom, s katerim bi pokrili dvig stroškov dela, nastalih po 1. januarju.
Vlada pa je v začetku marca ocenila, da to ni potrebno, saj da povprečnina za leto 2023 pokriva stroške dviga plač zaposlenih, v okviru "draginjskih ukrepov" pa je sprejela ukrepe, s katerimi je določila najvišje drobnoprodajne cene zemeljskega plina in elektrike, ki veljajo tudi za izvajalce javno veljavnih programov vzgoje in izobraževanja.
V NSi menijo, da je predložena opredelitev vlade v nasprotju s sprejetim sklepom pristojnega parlamentarnega odbora. "S tem se kaže ignorantski in podcenjujoč odnos vlade in pristojnih ministrstev do resnega problema drastičnega dviga cen programov vrtcev, kar starši otrok občutijo pri mesečnem plačilu položnic za vrtec," je na današnji novinarski konferenci dejala poslanka NSi Iva Dimic.
Ob tem ugotavljajo tudi, da je zaradi "nerazumnih in enostranskih potez vlade ogrožen razvoj lokalnih skupnosti". Občine s povečano povprečnino namreč ne morejo pokriti niti povišanja cen gradbenih storitev za izvedbo pomembnih lokalnih projektov, kaj šele povišanja cen programov vrtcev, opozarjajo v NSi.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki