Portal TFL

STA novice / Sveti zavodov slovenskih bolnišnic vsak s svojimi pravili transparentnosti delovanja (II) (tema)

sreda, 12.4.2023

Ljubljana, 12. aprila (STA) - Praksa glede odprtosti in transparentnosti delovanja svetov zavodov v slovenskih bolnišnicah je zelo različna, kar je opazno že iz načina delovanja svetov zavodov v obeh kliničnih centrih. V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so seje in gradiva razen izjem povsem odprta, v UKC Ljubljana pa so to prakso v zadnjem času zelo okrnili.

Javnosti dobro dostopno delo svetov UKC Maribor, slovenjgraške in izolske bolnišnice

V UKC Maribor, kjer trenutno svet zavoda vodi Aleš Šabeder, ves čas omogočajo spremljanje sej v živo, tako je bilo celo v času epidemije covida-19. Pred sejo medijem posredujejo celotno gradivo, direktor in predsednik sveta zavoda pa običajno odgovarjata na vprašanja novinarjev takoj po seji.

Tudi v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec so novinarji lahko navzoči na sejah sveta zavoda. Pred sejo dobijo iz bolnišnice vabilo z dnevnim redom, ne pa tudi gradiva. Hkrati je praksa zadnjih nekaj sej, da po njih pripravijo še izjavo za medije in posredujejo sporočilo za javnost.

V preteklosti so sicer nekaj težav s transparentnostjo imeli tudi tej bolnišnici, saj so novinarki Večera Petri Lesjak Tušek ob etično spornih izjavah direktorja Janeza Lavreta maja 2020 zavrnili dostop do mnenja etične komisije o teh izjavah na Twitterju. Novinarka se je zoper odločitev pritožila in Informacijski pooblaščenec je odločil, da ji mora bolnišnica zahtevano mnenje posredovati. Bolnišnica je vložila tožbo zoper odločbo Informacijskega pooblaščenca, ki pa jo je upravno sodišče nedavno zavrnilo.

"Sodišče je v celoti sledilo argumentaciji informacijske pooblaščenke in s tem tudi našim argumentom," je za STA pojasnila Lesjak Tušek. Ocenila je, da pri sodbi niti ni več pomembno dejstvo, da ji mora bolnišnica ta dokument posredovati in hkrati poravnati sodne stroške, temveč je ključna vsebina odločitve za delo novinarjev in z vidika odprtosti za javnost. "Javni zavodi, javni funkcionarji in nosilci funkcij ne morejo zapirati za javnost relevantnih informacij pred javnostjo," je opozorila.

Med bolnišnicami, kjer je možnost spremljanja sej v živo običajna, je tudi izolska, po njej pa običajno pripravijo še izjavo za javnost.

Brežiška bolnišnica omogoča spremljanje sej v živo, je za STA povedala direktorica Anica Hribar. Kot je dodala, sicer v zadnjih šestih letih niso zaznali interesa novinarjev za udeležbo. Ob obravnavi zanimivejših zadev občasno pripravijo tudi pisno izjavo za javnost. Dnevne rede, kratke obrazložitve točk in predloge sklepov od letos objavljajo tudi na spletni strani bolnišnice.

Transparentnost delovanja ponekod od epidemije okrnjena

V UKC Ljubljana so možnost spremljanja sej sveta zavoda v zadnjem času ukinili. Če je bila pred epidemijo praksa, da so seje sklicali javno in običajno napovedali še izjavo za medije, se je to v zadnjem letu in pol nehalo. Vabil ne pošiljajo več, medije so obvestili zgolj o sklepih seje, na kateri so imenovali generalnega direktorja.

V največjem slovenskem zdravstvenem zavodu so imeli kljub trem zaposlenim v službi za odnose z javnostjo tudi največ težav z odgovori na vprašanja STA o določilih poslovnika in njegovi izvedbi. Najprej so odgovorili le, da bo problematiko svet zavoda obravnaval na naslednji seji, po dodatnem povpraševanju pa dodali, da poslovnik določa javnost delovanja sveta UKC. Kot še piše v dokumentu, so seje zaprte za javnost, razen če svet odloči drugače, glede na tematiko pa presodijo, ali bodo po seji sklicali izjavo oziroma posredovali sporočilo za javnost.

Veliko bolj transparentna je praksa v Onkološkem inštitutu Ljubljana, kjer je seje sveta zavoda mogoče spremljati v celoti, razen ko gre za občutljive podatke. Med epidemijo so medijem omogočili spremljanje sej preko spleta.

Potem ko so dolga leta veljali za vzorne na tem področju, se je to v času epidemije spremenilo tudi v ptujski bolnišnici. Seje sveta so zaprli, od prihoda nove sestave pa so opustili še prakso obveščanja medijev o sejah in pošiljanja povzetkov gradiv. Kot je za STA povedal v. d. direktorja Aleksander Voda, tudi pri njih poslovnik seje sveta zavoda opredeljuje kot javne, pri čemer se lahko posamezne obravnavane točke zaprejo za javnost.

"Tako da mediji lahko, v kolikor želijo, spremljajo sejo sveta zavoda v živo. Vsekakor pa po seji pripravimo sporočilo za javnost in v primeru želja omogočimo tudi to ter odgovorimo na morebitna vprašanja," je dodal Voda. Ni pa pojasnil, zakaj medijev že skoraj leto dni ne obveščajo več o terminih in dnevnem redu sej.

Tudi pri jeseniški bolnišnici izkušnje novinarjev kažejo, da se je transparentnost zmanjšala, saj so pred leti dobivali vabila na seje in so bili lahko na njih tudi navzoči, zdaj pa tega ni. Le če sami konkretno vprašajo za vsako sejo posebej, jim iz službe za odnose z javnostjo sporočijo, kdaj je ta in kaj je tema, ko so želeli biti navzoči na zanimivejših sejah, pa so jih zavrnili.

V šempetrski bolnišnici so bile seje sveta zavoda odprte vse do začetka epidemije, nato pa so jih zaprli. Izjave za javnost so novinarjem dali po seji. Nedavno so novinarji predsednici sveta zavoda namignili, da si želijo navzočnosti na sejah; na odločitev še čakajo. "Če bi bila želja novinarjev katero od sej spremljati v živo, bi o tem odločal svet zavoda in bi se po njihovi odločitvi spremljanje seje tudi omogočilo," je za STA zatrdila v. d. strokovne direktorice Splošne bolnišnice Nova Gorica Jasna Humar.

V Celju in več drugih zavodih sej tudi pred epidemijo niso odpirali

Iz celjske bolnišnice mediji nikoli niso prejemali vabil na seje, saj so vse zaprte za javnost, predsednik sveta zavoda pa je redko dosegljiv za izjave. Če gre za pomembno zadevo, se s predstavnico za odnose z javnostjo dogovorijo za sporočilo za javnost po seji. Kot so povedali za STA, poslovnik opredeljuje, da so seje javne, hkrati pa tudi, da novinarjev o datumih sej ne obveščajo. Če novinarji izrazijo željo za navzočnost na kakšni od sej z zanje zanimivo vsebino, o tem z glasovanjem odločajo člani sveta.

"Odločitev, da novinarjev ne vabimo na seje sveta zavoda, je bila v poslovnik uvedena na podlagi mnenja, da imajo tudi svetniki oziroma člani sveta zavoda pravico, da razpravo o posameznih temah izvedejo v okolju, v katerem lahko povsem odkrito in odprto razpravljajo o posameznih temah," so pojasnili v Celju.

V novomeški bolnišnici obveščanje o pomembnih vsebinah s sej sveta zavoda zagotavljajo s posredovanjem izjave za medije po sejah. Kot so povedali za STA, veljavni poslovnik sicer izrecno ne ureja možnosti spremljanja sej v živo za medije, bo pa morebitne spremembe poslovnika predvidoma obravnavala nova sestava sveta zavoda, ki jo pričakujejo v kratkem.

V Murski Soboti je po besedah vodje pravno kadrovske službe bolnišnice Eda Gala delo sveta zavoda javno, a so seje zaprte za javnost, razen če svet z večino glasov prisotnih članov ne odloči drugače. Javnost tako zagotavljajo z izjavami, ki jih po končani seji posreduje predsednik sveta. "Prizadevamo si tudi, da bi sklepe v prihodnje objavljali v internem glasilu za zaposlene in na spletni strani," je dejal Gal.

Seje sveta so za javnost zaprte tudi v trboveljski bolnišnici, razen če ta z večino glasov navzočnih članov ne odloči drugače. Vseeno menijo, da zagotavljajo javnost delovanja z javno objavo zapisnikov sej in izjavami za javnost po seji. Zaenkrat ni bilo potreb po spremembah, saj v praksi ni prihajalo do težav. Če se o delu sveta zavoda oziroma bolnišnice pojavljajo vprašanja, pa nanje odgovorijo, so dodali.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window