Portal TFL

STA novice / Zagovornik: Vračilo dela prispevkov za trajno zaposlitev žensk ni diskriminatorno do moških

petek, 7.4.2023

Ljubljana, 07. aprila (STA) - Zagovornik načela enakosti ocenjuje, da je spodbuda v obliki vračila dela socialnih prispevkov za trajno zaposlitev žensk dober primer ukrepa za zagotavljanje enakih možnosti. Zato meni, da ni diskriminatorna do moških, so danes sporočili iz njegovega urada.

Zagovornik je to oceno podal na pobudo za oceno diskriminatornosti 157. člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ker da je diskriminatoren do nekaterih moških. Med drugim namreč določa, da lahko delodajalec uveljavi vračilo dela prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje le za delavke, ki so matere in skrbijo za otroka do tretjega leta starosti ter je njihova zaposlitev pri tem delodajalcu njihova prva in traja neprekinjeno vsaj dve leti.

Zagovornik je preveril, ali so zaradi tega v slabšem položaju moški v podobnem položaju, saj za zaposlovanje teh moških take državne spodbude niso predvidene. Na podlagi statističnih podatkov, ki dokazujejo, da so ženske na trgu dela v slabšem položaju od moških, je ugotovil, da je spodbudo treba obravnavati kot posebni ukrep za zagotavljanje enake obravnave in enakih možnosti po 17. in 18. členu zakona o varstvu pred diskriminacijo. Zato je ocenil, da omenjeni člen pokojninskega zakona ni diskriminatoren.

Pobudnik ocene diskriminatornosti je zatrjeval, da opisana zakonska ureditev lahko povzroči diskriminatorno obravnavo pri zaposlovanju na podlagi osebne okoliščine spola, saj bi lahko delodajalci zaradi predvidene spodbude ob prvi zaposlitvi žensk prednost pri zaposlovanju neupravičeno dajali ženskam.

Za potrebe ocene je zagovornik za pojasnila zaprosil Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) in ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Obe ustanovi sta navedli, da je obravnavana določba 157. člena zakona posebni ukrep za zagotavljanje enake obravnave in enakih možnosti.

Kot je pojasnilo ministrstvo, je bila stopnja delovne aktivacije pri ženskah, starih med 25 in 49 let, ki imajo otroka, mlajšega od šest let, v zadnjih desetih letih v povprečju 15 odstotnih točk nižja v primerjavi s stopnjo delovne aktivacije moških v isti statistični skupini. Več žensk kot moških je tudi med registrirano brezposelnimi. Med zaposlenimi, ki so stari 25 let in več, pa so ženske v večji meri kot moški zaposlene za določen čas.

Zagovornik je ugotovil, da navedeno kaže na dejansko slabši položaj žensk na trgu dela in da je torej obravnavani ukrep iz 157. člena zakona ustrezen in tudi še vedno potreben posebni ukrep za zagotovitev enakih možnosti in priložnosti za ženske na tem področju.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window