četrtek, 23.3.2023
Ljubljana, 23. marca (STA) - Vlada je prižgala zeleno luč predlogu novele zakona o sodnem registru, katerega glavni cilj je uskladitev ureditve sodnega registra z direktivo EU glede uporabe digitalnih orodij in postopkov na področju prava družb, t. i. digitalizacijsko direktivo, in direktivo EU glede čezmejnih preoblikovanj, združitev in delitev, t. i. mobilnostno direktivo.
Kot so po današnji seji vlade sporočili s pravosodnega ministrstva, sta med najpomembnejšimi rešitvami predloga novele nadgradnja ureditve spletne ustanovitve družb in podružnic tujih podjetij ter vpis njihovih sprememb.
V tej luči se omogoča ustanovitev družb in podružnic tujih podjetij ter vpis njihovih sprememb v sodni register prek spletnih orodij, tako da strankam ne bo nujno treba fizično obiskati notarja ali točke za podporo poslovnim subjektom (točka SPOT).
Stranke bodo lahko predlog za vpis ustanovitve enoosebne družbe z omejeno odgovornostjo v celoti samostojno sestavile in ga skupaj s priloženimi listinami oddale prek portala SPOT. Pri ustanavljanju drugih oblik družb bo medtem tako kot že zdaj v proces sestave predloga za vpis v sodni register vključen notar.
Vpis v sodni register bo lahko temeljil tudi na listinah, ki jih bo notar sestavil, potrdil ali overil na podlagi varne avdiovideo povezave s strankami.
Notarska zbornica Slovenije bo vzpostavila in upravljala programsko opremo, ki bo predstavljala videokomunikacijski sistem za sestavo notarskih listin na daljavo z možnostjo videoelektronske identifikacije.
Na enak način bodo lahko družbe na daljavo zagotovile tudi vpis sprememb v sodni register, tuja podjetja pa v Sloveniji registrirala svojo podružnico.
Kot drugo pomembno spremembo je ministrstvo izpostavilo razbremenitev strank obveščanja registrskih sodišč o spremembah. Zastopniki podružnic tujih podjetij iz držav članic bodo v Sloveniji razbremenjeni obveščanja registrskih sodišč o nekaterih spremembah v zvezi s tujim podjetjem v državi njegovega sedeža, saj bo sodni register o spremembah obveščen prek sistem povezovanja poslovnih registrov držav članic.
Predlog novele naj bi zagotovil tudi večjo preglednost in ažurnost podatkov. Širi se nabor podatkov in listin, ki se bodo izmenjevali med državami članicami po sistemu povezovanja poslovnih registrov, in nabor podatkov, ki se v sodnem registru vodijo o fizičnih osebah.
Načrtovani so tudi hitrejši postopki. Čezmejna izmenjava obvestil, podatkov in listin, možnost ustanovitve družbe in podružnic ter vpisa sprememb podatkov in listin prek spleta bodo omogočili hitrejšo izvedbo novih vpisov in sprememb v register, verjamejo na ministrstvu.
"Zaradi prenosa digitalizacijske in mobilnostne direktive bo treba nadgraditi obstoječe informacijske sisteme. Ajpes ocenjuje, da bodo za nadgradnjo informacijskega sistema poslovnega registra Slovenije potrebna finančna sredstva v višini 540.000 evrov, za nadgradnjo sistema za podporo poslovnih subjektov pa bodo po oceni ministrstva za javno upravo potrebna finančna sredstva v višini 500.000 evrov," so sklenili.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki