sreda, 15.3.2023
Ljubljana, 15. marca (STA) - Na ministrstvu za pravosodje so pridobili mnenje Inštituta za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani o predlogu zakona o začasnem dodatku za sodnike in tožilce, so danes za STA potrdili na ministrstvu. Vsebine mnenja še ne razkrivajo, po informacijah N1 pa gre mnenje v prid vladnemu predlogu zakona.
Vlada je v začetku februarja iz zakonodajnega postopka umaknila predlog zakona o začasnem dodatku sodnikov in državnih tožilcev, po katerem bi pravosodni funkcionarji od 1. januarja prejemali mesečni dodatek v višini 600 evrov bruto. Po takratnih pojasnilih ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan so se za umik odločili ob opozorilih zakonodajno-pravne službe DZ o morebiti ustavnopravno spornih določbah.
Po njenih opozorilih bi predlagana rešitev omogočila, da bi višina plače in dodatka dela pravosodnih funkcionarjev presegla višino plačnih razredov najvišje uvrščenih funkcionarjev drugih vej oblasti, tudi predsednika republike, vlade, ministrov, predsednika DZ. Vlada bi tako korenito posegla v veljavna razmerja in njihovo primerljivost, predlog zakona pa bi lahko bil tudi sporen z vidika načela delitve oblasti, so opozorili v zakonodajno-pravni službi DZ.
S ciljem pridobitve čim širšega stališča glede morebitne ustavne spornosti predlagane začasne rešitve za zagotavljanje materialne neodvisnosti sodnikov je ministrstvo za pravosodje po opozorilih zakonodajno-pravne službe za mnenje zaprosilo Inštitut za primerjalno pravo.
"Pravno mnenje Inštituta za primerjalno pravo smo prejeli," so danes na vprašanje STA odgovorili na ministrstvu, pri čemer pa njegove vsebine še ne razkrivajo. Kot so dodali, bodo na preostala vprašanja odgovorili, ko bodo mnenje preučili.
N1 pa je danes poročal, da gre mnenje inštituta v prid vladni rešitvi, pri čemer se portal sklicuje na svoje vire.
Po navedbah N1 naj bi inštitut menil, da ne bi šlo za kršitev ustave, če bi bile sodniške plače višje od plač primerljivih funkcionarjev drugih vej oblasti.
O sodniških plačah oziroma o aktivnostih z zvezi s plačnim položajem sodnikov bo govora tudi na četrtkovi seji Sodnega sveta, ki se ga bo udeležila tudi ministrica Švarc Pipan. Kot je razvidno z dnevnega reda, bodo med temami pogovora z ministrico tudi reforma sodniške zakonodaje, ustanovitev strateškega sveta za kazensko sodstvo in druga aktualna vprašanja, povezana z delovanjem sodnega sistema.
Da bodo funkcionarji v pravosodnem sistemu prejemali mesečni dodatek k plači v višini 600 evrov bruto, je sicer na seji občnega zbora Slovenskega sodniškega društva v začetku januarja napovedal predsednik vlade Robert Golob.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki