Portal TFL

STA novice / Exxonmobil zaradi solidarnostnega prispevka v tožbo zoper EU

četrtek, 29.12.2022

Luxembourg, 29. decembra (STA) - Ameriški naftni velikan Exxonmobil zaradi uredbe, ki med drugim predvideva solidarnostni prispevek, ki ga morajo plačevati podjetja, ki delujejo v naftnem, plinskem in premogovnem sektorju, toži Evropsko unijo. Kot trdijo v koncernu, jih bo novi davek stal prek dve milijardi dolarjev.

Exxonmobil, ki je v četrtletju do konca septembra zabeležil skoraj 20 milijard dolarjev dobička, trdi, da je Bruselj z uredbo presegel svoje pristojnosti, ukrep solidarnostnega prispevka oz. davka na presežne dobičke pa da ima nasprotni učinek od želenega, poroča britanski BBC.

V Exxonmobilu trdijo, da davek podjetja odvrača od investicij in spodkopava njihovo zaupanje v EU. "To, ali bomo vlagali v EU, je v prvi vrsti odvisno od privlačnosti in globalne konkurenčnosti EU v prihodnosti," je za tiskovno agencijo Reuters dejal tiskovni predstavnik Exxonmobila Casey Norton.

Na skupščini ameriškega naftnega velikana, ki je bila ta mesec, je sicer glavni finančnik podjetja ocenil, da jih bo novi davek EU stal prek dve milijardi dolarjev.

V Evropski komisiji so v odzivu na dogajanje, ki ga povzema Financial Times, pojasnili, da odločitev Exxonmobila za tožbo jemljejo na znanje in da je zdaj na Splošnem sodišču EU, da odloči.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je solidarnostni prispevek za podjetja, ki se ukvarjajo z nafto, plinom in premogom ter ob energetski krizi beležijo povišane dobičke, napovedala že septembra. V tej luči je padla odločitev za 33-odstotno obdavčitev tistih letošnjih dobičkov, ki so več kot 20 odstotkov višji do povprečja zadnjih treh let.

Cilj uredbe EU je obdavčiti podjetja, ki beležijo presežne dobičke na račun dogodkov, s katerimi sicer nimajo nič, v tem primeru na račun ruske invazije na Ukrajino, ki je v Evropi sprožila energetsko krizo oz. velik skok cen energentov.

EU se na vse pretege trudi pretrgati odvisnost od ruskih energentov, pri tem pa je morala pristati na alternative, ki so precej dražje. Posledično išče tudi ukrepe za zajezitev teh stroškov.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window