sreda, 21.12.2022
Zagreb, 21. decembra (STA) - Hrvaški kreditojemalci v švicarskih frankih, ki so svoja posojila pretvorili v evre, so upravičeni do izplačila zamudnih obresti na preplačane zneske, je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina odločilo vrhovno sodišče. Gre za najmanj 55.000 od skupno 125.000 potrošnikov, ki so sklenili posojila v švicarskih frankih.
Vrhovno sodišče je odločalo o treh pravnih razumevanjih, za katera bi moralo glasovati najmanj 12 sodnikov. Dovolj, 13 glasov je na koncu dobilo samo pravno razumevanje, da ima potrošnik, ki je sklenil pogodbo o konverziji kredita, pravico do izplačila pripadajočih zamudnih obresti na preplačane zneske, ki mu jih je banka zaračunala ob izračunu konverzije kredita, od dneva vsakega posameznega vplačila do dneva konverzije.
Šest sodnikov je glasovalo za pravno razumevanje, da potrošnik, ki je sklenil sporazum o konverziji kredita, nima pravice do povračila. Deset sodnikov pa je glasovalo za to, da ima potrošnik pravico do povračila preplačanih zneskov na osnovi nepoštenih in ničnih pogodbenih odredb o spremenljivi obrestni meti in valutni klavzuli.
Odločitev sodišča pomeni, da kreditojemalci, ki so svoja posojila pretvorili iz švicarskih frankov v evre, nimajo pravice do odškodnine, ki bi banke skupaj stale med 20 in 25 milijardami kun (med 2,65 in 3,31 milijarde evrov). Znesek bo za banke zdaj veliko nižji.
Predsednik Združenja franak Goran Aleksić je odločitev sodišča označil za kompromisno rešitev, ki je nevzdržna. Ocenil je, da bo padla na ustavnem sodišču ali na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP).
"Odločitev, ki jo je sprejelo vrhovno sodišče, je pravno neutemeljena in ne obstaja niti v enem pravnem sistemu Hrvaške niti katerekoli druge države EU. Zamudnih obresti ni mogoče plačati na nekaj, kar ne obstaja. Če ni glavnice dolga, potem ni niti zamudnih obresti," je povedal Aleksić za Hino. Po njegovem mnenju imajo potrošniki pravico do polne restitucije, torej povrnitve tako glavnice kot zamudnih obresti.
Ocenil je, da je odločitev vrhovnega sodišča poskus kompromisa do bank, "in to debelo v korist bank". Prepričan je tudi, da bo vsak, ki bo vložil ustavno tožbo, uspel, ker odločitev vrhovnega sodišča po njegovem mnenju nima zveze s pravom.
Odločitev vrhovnega sodišča je za protipravno označilo tudi hrvaško združenje bank (HBU). Po njihovi oceni je bilo to vprašanje v celoti rešeno s konverzijo leta 2015. Dodali so, da vrhovno sodišče s to odločitvijo odstopa od svojih dosedanjih stališč in od posamičnih odredb zakonske rešitve, ki je uredila konverzijo, kar bo negativno negativno vplivalo tudi na naložbe.
Vrhovno sodišče je o konverziji in njenem vplivu na oškodovanje 55.000 potrošnikov razsojalo potem, ko je Sodišče EU odločilo, da ni pristojno za odločanje o tem primeru. Hrvaška sodišča je pozvalo, naj sama ocenijo, ali so banke s pretvorbo posojil v evre vzpostavile pogodbeno ravnotežje in izvedle povračilo oškodovanim varčevalcem v švicarskih frankih.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki