torek, 20.12.2022
Bruselj, 20. decembra (STA) - Svet EU se je v ponedeljek dogovoril o dopolnilih k direktivi o energiji iz obnovljivih virov, ki jo spreminjajo v okviru načrta RePowerEU, in sicer med drugim podpira povečanje deleža obnovljivih virov energije (OVE) na 40 odstotkov do leta 2030 ter določitev območij, primernih za OVE, s poenostavljenimi postopki umeščanja v prostor.
"Ta dogovor je pomemben dodatek k prizadevanjem glede direktive o energiji iz obnovljivih virov. Hitrejše dovoljevanje na območjih, kjer je mogoče doseči najboljše rezultate, ne da bi škodili okolju, nam bo omogočilo, da spravimo obnovljivo energijo hitreje v omrežje. To je najboljši način za to, da postanemo neodvisni od ruske energije, poleg tega bo to znatno prispevalo k doseganju naših podnebnih ciljev," je, kot so sporočili iz Sveta EU pod češkim predsedstvom, dejal češki minister za industrijo in trgovino Jozef Sikela.
Svet EU je potrdil cilj vsaj 40-odstotnega deleža energije iz OVE v končni porabi energije EU do leta 2030, kot ga določa že dogovor o reviziji direktive o energiji iz obnovljivih virov iz junija letos. Evropska komisija je v okviru načrta RePowerEU predlagala, da se ta cilj zviša na vsaj 45 odstotkov do leta 2030. Veljavni cilj iz direktive je 32,5 odstotka do leta 2030.
Članice EU so se tudi dogovorile, da bodo v 18 mesecih od uveljavitve spremenjene uredbe opredelile območja, ki bodo ključna za doseganje nacionalnega prispevka za doseganje ciljev do 2030, in v 30 mesecih od uveljavitve direktive sprejele načrte za ta območja, ki naj bi bila pripravljena na postavitev projektov OVE.
To bodo območja na kopnem, morju ali celinskih vodah, ki bodo izbrana zato, ker so posebej primerna za določeno vrsto tehnologije OVE in predstavljajo manjše tveganje za okolje. Tako naj bi bila npr. izvzeta zaščitena območja. Države bodo morale v svojih načrtih glede teh območij opredeliti tudi morebitne omilitvene ukrepe zaradi okoljskega vpliva energetskih objektov.
Postopek presoje vplivov na okolje bi se glede na predlog Sveta EU izvedel za celoten načrt, ne za vsak posamezen projekt, kar je običajna praksa.
Poleg tega bi bile omejene možnosti pravnega nasprotovanja postavitvi objektom na teh območjih, saj bi zanje veljalo, da imajo prevladujočo javno korist.
Za območja, ki med drugim ne ležijo na območju Nature 2000 in so prestala presojo vplivov na okolje, bi glede na dogovor Sveta EU veljal skrajšani rok šest mesecev.
Članice EU so se tudi dogovorile, da bi lahko iz teh območij izključile termoelektrarne na lesno biomaso in hidroelektrarne.
Postopek izdaje dovoljenj za projekte na območjih, pripravljenih za OVE, naj ne bi trajal dlje kot eno leto oz. za projekte na morju ne dlje kot dve leti. Rok bi lahko v izrednih okoliščinah podaljšali še za do šest mesecev.
Za projekte zamenjave turbin ter projekte novih naprav z močjo do 150 kilovatov in nameščenim hranilnikom energije in povezavo na omrežje bi bil rok šest mesecev oz. za projekte vetrnih elektrarn na morju eno leto. V izrednih okoliščinah bi se lahko rok podaljšal za do tri mesece.
Za projekte zunaj območij, primernih za OVE, naj bi bil rok za izdajo dovoljenj do dve leti, za projekte na morju pa do tri leta. V izrednih okoliščinah bi se lahko rok podaljšal za do šest mesecev. Za omenjene projekte zamenjave turbin in projekte novih naprav z močjo do 150 kilovatov bi bil rok eno oz. dve leti, s podaljšanjem v izrednih okoliščinah še za tri mesece.
V te roke se ne bi všteval čas gradnje elektrarn in njihove omrežne povezave.
Rok za izdajo dovoljenj za sončne elektrarne naj po dogovoru držav članic ne bi presegel tri mesece.
Spreminjanje direktive o energiji iz obnovljivih virov je del sprememb, ki jih predvideva načrt za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv RePowerEU, sprememba te direktive in tudi že vpeljani spremembi direktiv o energetski učinkovitosti stavb in o energetski učinkovitosti so del podnebnega svežnja Pripravljeni na 55.
Ponedeljkov dogovor bo podlaga za stališče Sveta EU v pogajanjih z Evropskim parlamentom o spremembi direktive o energiji iz obnovljivih virov.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki