Portal TFL

STA novice / Poslanci za leto 2023 predlagajo kar nekaj prerazporeditev

torek, 22.11.2022

Ljubljana, 22. novembra (STA) - Potem ko se je DZ seznanil s predlogom državnih proračunov za naslednje dveletno obdobje, se je podrobneje lotil predlaganih sprememb proračuna za leto 2023. V opoziciji s predstavljenim niso zadovoljni in predlagajo kar nekaj prerazporeditev, med drugim si želijo več denarja za vzdrževanje cest in gradnjo stanovanj.

Proračun za leto 2023 je DZ sprejel že novembra lani, zdaj pa vlada predlaga nekatere popravke. Finančni minister Klemen Boštjančič je dopoldne izpostavil načrtovana sredstva za investicije in investicijske transferje, ki bodo prihodnje leto najvišja doslej, med prioritetami pa omenil investicije v zdravstvo, raziskave in razvoj ter krepitev konkurenčnosti gospodarstva.

Za leto 2023 je načrtovano zvišanje odhodkov za 25 odstotkov na 16,69 milijarde evrov, prihodkov pa naj bi se v državno blagajno steklo 13,38 milijarde evrov, kar je 13 odstotkov več, kot je predvideno zdaj. Proračunski primanjkljaj bo s 3,3 milijarde evrov predstavljal 5,3 odstotka bruto domačega proizvoda.

"Mislim, da je ekspanzivna fiskalna politika več kot na mestu," je dejal Miha Kordiš (Levica). Ugotovil je, da smo se predolgo "spotikali na zgrešenih in uničujočih politikah varčevanja", ter zavrnil kritike opozicije, da je obseg načrtovanih odhodkov previsok. Potrebna so sredstva za zdravstvo, stanovanja, domove za starejše, dolgotrajno oskrbo, boj s podnebnimi spremembami, je naštel.

Rado Gladek (SDS) je nasprotno menil, da je "proračun zelo loterijsko nastavljen". Ob jasni informaciji, da nas čakajo težki časi, namreč v njem vidi preveč neznank. "Mislim, da bi moral biti proračun bolj primeren za trenutne čase oz. za čase, ki nas čakajo," je dejal.

Zvonko Černač (SDS) bi si želel več denarja za bolj kakovostne storitve. Ali bomo pri tem silnih 16,7 milijarde evrov odhodkov dobili bolj kakovostno zdravstvo, krajše čakalne dobe, boljšo oskrbo starejših, je vprašal in si odgovoril kar sam: "Iz tega proračuna ni videti, da bomo deležni kaj boljših storitev."

V opoziciji si za številne programe želijo več sredstev, kot je predvidela vlada. Poslanci SDS in NSi so tako k načrtovani proračunski porabi v letu 2023 vložili 36 dopolnil, s katerimi bi sredstva prerazporedili na programe, ki se jim zdijo zapostavljeni. Matični odbor za finance v soboto ni podprl nobenega, prav tako nobenega ne podpira vlada.

Glasovanje je napovedano v sredo, pred tem bodo imeli na dnevnem redu še predlog proračuna za leto 2024, predlog zakona o izvrševanju obeh proračunov ter predlog odloka o zgornji meji porabe javnih blagajn do leta 2024.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window